1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Düzen Kuşağı 8. sınıf Çalışması Nasıl Yapılır?

Düzen Kuşağı 7. sınıfta yapmış olduğumuz Birimden Bütüne etkinliği çalışmamızı dikkate alarak, 8. sınıf Bütünde Farklılık etkinliğini gerçekleştireceğiz. 7 sınıf projesini hatırlamayanlar, yeni bir birim ve tasarımda yapabilirler.

düzen kuşağı 8. sınıf bütünde farklılık

Yukarıdaki şekilde, 7. sınıfta birimlerden elde edilmiş olan Bütün, orantılı küçültme etkisiyle, Bütünde Farklılık etkisi kazandırılmış ve ürün elde edilmiştir. Birimler 7. sınıfta çoğaltılırken eşit ölçüler kullanılıyorken, 8. sınıfta farklılık etkisi kazandırmak için birimlerin ölçüleri orantılı olarak küçültülmüştür. Örneğin en altta ki birimleri oluşturan şeritlerin uzunluğu 18 cm ken üste doğru, 1 er cm orantılı olarak küçültülmüştür. Yani 18cm üstteki birimde 17cm e, sonraki katta ise 16cm ve bu şekilde küçültülmüştür. Bu şekilde bütün, oran etkisi ile farklı bir ürüne dönüştürülmüştür. Bütünde Farklılık için, oran etkisi yanında, renk ve yön etkileri de verilebilir.

Yön etkisi ile hareket kazandırmak için birimler üst üste yapıştırılırken, belli bir açı ile döndürülerek yapıştırılabilir. Bu şekilde de bütüne farklılık etkisi kazandırmak mümkündür.

HAYDİ BAŞLAYALIM !... (Bütünde Farklılık Etkinliği)

Bu etkinlikte de malzemelerin hazırlanması, ölçülmesi, kesilip yapıştırılması ve birim haline dönüştürülmesi aşamasına kadar olan işlemler, 7. sınıf düzen kuşağı nasıl yapılır dersimiz ile aynıdır. Birimleri çoğaltma aşamasına kadar tekrar nasıl yapılacağını hatırlamak için düzen kuşağı 7. sınıf nasıl yapılır dersimize tıklayınız.

*Birimleri, orantılı olarak 1er cm küçülterek BÜTÜNDE FARKLILIK oluşturma.

Düzen kuşağı Bütünde Farklılık etkinliğinde aşağıda görüldüğü gibi ölçüler 1er cm küçültülmektedir.

düzen kuşağı birimlerin küçültülmesi ve bütün oluşturma

Bütünde farklılık etkinliğinde, küçülterek hazırladığınız birimleri, üst üste yapıştırınız. Bu işlemin sonunda, yukarıya doğru küçülen bir tasarım ortaya çıkacaktır. Buradaki örnekten farklı olarak çok farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Bütünde Farklılık etkinliğinde birimleri çoğaltırken, renk, oran ve yön etkisi vererek hareket kazandırmak önemlidir.


....Düzen Kuşağı Örnekleri için Tıklayınız.

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Örnekleri 1 tıklayınız >>>

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Örnekleri 2 tıklayınız >>>

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Örnekleri 3 tıklayınız >>>

* 3 Boyutlu Düzen Kuşağı çalışması nasıl yapılır? >>>

* Düzen Kuşağı 8. sınıf çalışması nasıl yapılır? >>>

Yorumlar  

 
#3 ali 07-03-2017 16:27
Harika
Alıntı
 
 
#2 mustafa yalçın 06-12-2016 14:55
arkadaşlar keşke biraz daha çalışma koysaydınız hiç fena olmazmış ya neyse ellerinize sağlık
Alıntı
 
 
#1 mrba 19-10-2016 19:16
:D :lol: :-) ;-) :-* 8)
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün124
Dün233
Hafta874
Ay9657
Toplam4295975

VCNT - Visitorcounter