1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurgu Kuşağı 2

Kurgu Kuşağı 11 yükselen koltuk

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 11

Kurgu Kuşağı 11 Elektrik süpürgesini görünce yükselen koltuk : Evde elektrik süpürgesi ile temizlik yaparken her seferinde koltukları taşıyoruz. İçleride dolu olunca çok ağırda oluyorlar. Bel ağrısı vs. Kurgu kuşağında sorun çözebilcek bir fikir geliştirecekken aklıma gelen bu fikri yapım kuşağında da maketi olarak gerçekleştirdim. Bence çok önemli ve çok ihtiyaç duyulan bir durum. Annelerimiz kaldır ayaklarını der. Bu koltukta kendini kaldırıyor elektrik süpürgesini görünce. Koltuk yada kanepede süpürge çalışınca algılayan bir şey olabilirki o zaman yukarı doğru ayaklar radyo anteninin uzaması gibi uzarlar. Sürpürge duruncada aşağı iner. 


Kurgu Kuşağı 12 kavşak aynası

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 12

Kurgu Kuşağı 12 Kavşaklarda Araçları gösteren ayna : Kurgu kuşağında fikir ararken mobese çekimlerindeki kazları farkettim. Kavşaklarda çok kaza oluyordu. Kavşakların ortasında üstte ayna olsa yanlardan gelen araçları gösterse böylece kazalar çok azalırdı. Bu kamera görüntülerini aktaran televizyonda olabilir. Ara sokaklarda bu sorun çok oluyor. Hatta bu nedenle tümsekler konulmuş. Ortada üstte bir dikiz aynası olsa çok güzel olurdu bence.


Kurgu Kuşağı 13 otomatik süpürge

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 13

Kurgu Kuşağı 13 Kendisi temizlik yapan elektrik süpürgesi : Kurgu kuşağında sorunlara çözüm olabilecek bir hayal kurmaya başladığımda bu fikir aklıma geldi. Elektrik süpürgeleri büyük kolaylık. Birde kendisi yapsa diye düşündüm. Resimde gördüğünüz gibi çok mutlu olurdum. Özgür süpürgemde mutlu olurdu.


Kurgu Kuşağı 14 dereceli kaşık

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 14

Kurgu Kuşağı 14 Yemeğin ısındığını gösteren kaşık : Çorba, süt, yemek vs ısıtırken sürekli kontrol etmek zorunda kalırız. Bu denemerde ağzımızda yanar. Arada birde başına gitmek gerekir. Kurgu kuşağındaki hayali buluş fikrim böyle bir kaşık. Sanırım yapıladabilirmiş. Bu kaşık sayesinde yemek ısınıca alarm veriyor ve yeşil ışık yanıyor. Böylece aşırı ısınmış ve tam ısınmamış gibi sorunlar çıkmıyor. Uğraştırmıyor. Başında beklememezide gerek kalmıyor.


Kurgu Kuşağı 15 projeksiyonlu kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 15

Kurgu Kuşağı 15 Projeksiyonlu MP3 çalarlı Kalem : Bu kalemi öğrenciler için tasarladım. Öğrenciler kalemleri sürekleri yanında taşır. Aslında bir çok insan kalem taşır. Kalemde projeksiyon üzelliği olsa, mp3 çalar özelliğide çok işimize yarar diye düşünüyorum. Film veya derslerle ilgili videoları anında izleyip tekrar edebiliriz. Gerçekten çok eğlenceli olur. Kurgu kuşağı fikrim olarak gerçekleştirme kaygısı taşımadan bulduğum bir fikir.


Kurgu Kuşağı 16 milyon renkli kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 16

Kurgu Kuşağı 16 16 Milyon Renkli Kalem : Çok renkli basmalı kalemler vardı. Kurgu kuşağı fikri olarak günümüzde henüz yapılamayacak bir fikir düşündüm. renkli yazıcıların özelliğinin kalemlere gelecekteki teknoloji ile yerleştirilebileceğini düşündüm. Yazıcılarda 3 ana renk kartuşları ve siyah renk ile milyon renk elde ediliyor. Bunun bir kaleme yerleştirilmesini düşündüm. 3 ana renk ileri geri açık koyu ayar düğmeleri var. Bu ayar düğmeleri ile renk ekranda gözüküyor. Ucunda da o renk ile yazı yazabiliyoruz. Gelecekte gerçekleştirilebilir.


Kurgu Kuşağı 17 arkamdan gelen çamtam

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 17

Kurgu Kuşağı 17 Arkamdan gelen çantam : Kurgu kuşağı fikri olarak şu anda gerçekleşmeyecek olsa bile hayalimda yıllardır taşıdığım çantamın arkamdan kendisinin gelmesi. Böylece omuzlarımız ağrımaz çok rahat ederdik. Öğrencilerinde okul hayatı çok kolaylaşırdı. Çantada elektronik robot ayaklar olsa, sahibinin algılayıp peşinden gitse.. Güzel bir hayal. Belki gelecekte gerçekleşir.


Kurgu Kuşağı 18 masal okuyan beşik

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 18

Kurgu Kuşağı 18 Projeksiyonlu Masal okuyan Sallanan Beşik : Kurgu kuşağı için bulduğum fikirde bebeklerin kolay bir şekilde uyuması ve ağlamaması için bir fikir geliştirdim. Benim beşiğimde bebek için masal okuyan projeksiyonlu bir başlığı var. Masal okunurken masala ait görüntüler yukarıya yansıyor. Bebek o görüntüler ve masal sesi ile uykuya dalıyor. Ağlamıyor. Ben yapamasam şu anda bu yapılabilecek bir fikirdir diye düşünüyorum.


Kurgu Kuşağı 19 ışıklı şemsiye

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 19

Kurgu Kuşağı 19 Işıklı Şemsiye : Kurgu kuşağı için geliştirdiğim bu fikirde şemsiyeyi ışıklı yapmayı düşündüm. Bu gerçekleşebilir bir fikir. Ben bu fikri gerçekleştirmek için şerit led piller, anahtar ve kablo gerektiğini biliyorum. Yapım kuşağında da yapabileceğim bir fikir. Işıklı olması sayesinde okuma gerektiren durumlarda ışığın faydası olacağına inanıyorum. Trafikta yapmur yağarken araçların farketmesini de kolaylaştıracaktır.


Kurgu Kuşağı 20 uçuran ayakkabı

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 20

Kurgu Kuşağı 20 Uçuran Ayakkabı : Kurgu kuşağı fikri olarak uçuran ayakkabıyı düşündüm. Uçuran ayakkabı okula gidip gelirken yorulmadan gitmemizi sağlayabilir.

Diğer  Sayfalar >>> 1 . 2 . 3 . 4 . 5


Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün121
Dün233
Hafta871
Ay9654
Toplam4295972

VCNT - Visitorcounter