1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurgu Kuşağı 3

Kurgu Kuşağı 21 otomatik perde

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 21

Kurgu Kuşağı 21 Gündüz açılan kumandalı perde : Kurgu kuşağı için çizdiğim fikrimde perde açma işini kolaylaştırmak istedim. Perdede motorlu, ışığa duyarlı bir sistem olmalıdır. Bu sistem gün ışığına göre çalışabilsin istiyorum. Gece yanan lambalar gibi benim perdemde ışışa düyarlı olacak. Tersi olarak karanlıkta kapanacak, gündüz açılacak. Ayrıca bu özelliği kullanmak istemez isek kumandalı olacak ve kumanda ile açıp kapatacağız. Hayatımız daha da kolaylaşacak.


Kurgu Kuşağı 22 ingilizce çeviri yapan mercek

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 22

Kurgu Kuşağı 22 İngilizceyi Türkçeye çeviren mercek : Kurgu kuşağındaki bu fikrimde mercek ile ingilizce bir yazının üzerine getirince, Türkçe olarak çevirisini yapıyor. Aslında hayalimde olmasını istediğim bu fikrim gerçekleşseydi hayatımız çok kolaylaşırdı diye düşünüyorum. Peki nasıl olabilir. Mercekte bir kamera olabilir. Bu kamera metni tarar. Daha sonra içinde ki yazılımla Türkçeye çevirerek ekrana yani merceğe verebilir. Günümüzde yapılabilir gibi de geliyor.


Kurgu Kuşağı 23 kumandasini bulan televizyon

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 23

Kurgu Kuşağı 23 Kaybolan kumandayı bulan televizyon : Kurgu kuşağında gerçekleşebilecek bir fikirdir. Kumandayı kaybetmeyenimiz yoktur. Küçük çocuklarda kumandaları saklar. Sonuçta kumandayı bulmakta oldukça zorlanırız. Benim fikrimdeki gibi televizyon bir düğme olsa. Ona basınca kumanda ses çıkartmaya başlasa. Böylece kumandanın sesini takip ederek kolayca yerini bulabiliriz. Kumandasını bulan televizyon ihtiyaç bence.


Kurgu Kuşağı 24 mp3 çalarlı kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 24

Kurgu Kuşağı 24 MP3 çalarlı kalem : Kurgu kuşağında her öğrencinin seveceği bir kalem tasarladım. Kalemimizde mp3 özelliği var. Usb ile müzikler bilgisayardan yüklenebiliyor.


Kurgu Kuşağı 25 kendini temizleyen sıra

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 25

Kurgu Kuşağı 25 Kendini temizleyen sıra : Sıralar çok kirleniyor. Kurgu kuşağında  buna çözüm bulmaya çalıştım. Sıra üzerinde robot kollar var. Su ve temizleyici maddeler bu robot kollar ile masaya uygunarak temizleme işlemi gerçekleşiyor.


Kurgu Kuşağı 26 ilac saatini bildiren saat

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 26

Kurgu Kuşağı 26 İlaç saatini bildiren saat : Günlük bellirli saatler içerisinde düzenli olarak ilaç kullanması gereken insanlar vardır. İnsanlık hali iş hayatının yoğunluğu, yaşlılık gibi hallerle unutulabilmektedir. Buda hastalığın insan hayatını riskli seviyelere çıkarmasına sebep olmaktadır. Kurgu kuşağında bu sorunu ortadan kaldırak içinde ilaçlarıda olan alarmlı saat tasarımını yaptım. Böylece ilaç düzenli olarak kullanılacaktır.


Kurgu Kuşağı 27 su ile uyandıran saat

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 27

Kurgu Kuşağı 27 Su ile uyandıran saat : Kurgu kuşağında uykusu ağır olanlar için bir fikir tasarladım ve çizdim. Bazı insanlar alarma rağmen uyanmazlar. Bunun için içerisinde su bulunan ve alarm çaldığı zaman spreyle su sıkan bir saat tasarladım. Böyle uykusu derin olanlarda uyanacaktır. Yalnız burada su çok olupta heryeri ıslatacak kadar olmayacak.


Kurgu Kuşağı 28 gizli çoklu priz

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 28

Kurgu Kuşağı 28 Gizli Çoklu Priz : Kurgu kuşağı için tasarladığım fikrimde çoklu prizi daha kullanışlı yapmaı düşündüm. Normalde priz tekli priz gibi. Çoğaltmak istediğimizde düğmeye basıyoruz ve gömülü olan çoklu priz öne çıkıyor. Bu şekilde daha kullanışlı oluyor.


Kurgu Kuşağı 29 kopyayı önleyen masa

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 29

Kurgu Kuşağı 29 Kopya Çekmeyi Önleyen Masa : Sınavlar sırasında öğrencilerin kopya çekmesini önleyen, kurgu kuşağında tasarladığım bu fikrimde, düğmeye basınca ara bölme yukarı çıkıyor. Tekrar bastığımızda da aşağıya iniyor.


Kurgu Kuşağı 30 çaylık kanepe

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 30

Kurgu Kuşağı 30 Dolaplı çaylık bölmeli kanepe : Bu kanepe çok kullanışlı. Kurgu kuşağında tasarladığım bu fikir gerçekleştirilebilir. İnsanlar çay servesi yaparken sehpa getirme zahmetine katlanır. Bunun yerine çekmecelerden çıkan tepsileri çizdim. Ayrıca koltuğun iki yan tarafını içininde kitap vs koymak için kullanılabileceğini düşünerek kapaklı dolap olarak tasarladım. Sık kullandığımız kitap ve eşyalar bu dolaplara konabilir.

Diğer  Sayfalar >>> 1 . 2 . 3 . 4 . 5


Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün121
Dün233
Hafta871
Ay9654
Toplam4295972

VCNT - Visitorcounter