1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurgu Kuşağı 4

Kurgu Kuşağı 31 serinleten kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 31

Kurgu Kuşağı 31 Serinleten Kalem : Kurgu kuşağı için çizdiğim fikrimde sıcak yaz günlerinde öğrencilerin kullanması için tasarladım. Öğrenciler ders çalışırken sıcaktan bunaldığında, kalemindeki düğmeye basarak serinliyor.


Kurgu Kuşağı 32 led ışıklı terlik

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 32

Kurgu Kuşağı 32 Led ışıklı terlik : Kurgu kuşağında fikir olarak, gece yataktan kalktığımızsa karanlıktan dolayı sıkıntı çektiğimiz aklıma çözülmesi gereken sorun olarak geldi. Terliklere led yerleştirip, parmağımız veya topuğumuzla bastığımız zaman ışık yanıyor. Gece kalktığımızda terliğimizi giydiğimizde yolumuz aydınlanmış oluyor.


Kurgu Kuşağı 33 şemsiyeli çanta

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 33

Kurgu Kuşağı 33 Şemsiyeli Çanta : Yağmurun ne zaman yağacağı belli olmuyor. Kurgu kuşağında gerçekleşebilecek bir fikir geliştirdim. Bu fikrim öğrenciler için.  Şemsiyeyi her zaman yanımızda taşımayız.  Ama çantayı okula gidip gelirken sürekli taşırız. Bu yüzden çantaya monte edilmiş yağmur yağdığında düğmeye basınca açılan bir şemsiye çok işe yarar diye düşündüm. Hatta yağmuru algılayıp ototmatikte açılabilir.


Kurgu Kuşağı 34 çekmeceli çay tepsisi

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 34

Kurgu Kuşağı 34 Şeker için çekmeceli çay tepsisi : Misafirlere çay servisi yaparken, şeker tepsinin altındaki bir çekmeceden sunulabilir. Çekmece şekerlik gibi tasarlanıp çıkarıldığında da kullanışlı olacaktır. Kurgu kuşağı için tasarladığım fikrim işe yarayacaktır.


Kurgu Kuşağı 35 - Ödevleri hatirlatan kalemlik

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 35

Kurgu Kuşağı 35 Ödevleri hatırlatan kalemlik : Kurgu kuşağında sorun araştırırken ödevlerimizi bazen unuttuğumuzu düşündüm. Bu sorunun çözülmesi için kalemlik fikri geliştirdim. Kelemlikte tablet gibi bir teknoloji var.  Takvimdeki tarihlere tıklanarak ödev bilgisini giriyoruz. Ödevlerde yapılması gereken gün yanıp sönüyor, ekranda gözüküyor, hatta alarm ile uyarı veriyor. Böyle unutmuyoruz.


Kurgu Kuşağı 36 Hırsız Alarmlı Cep

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 36

Kurgu Kuşağı 36 Hırsız Alarmlı Cep Hırsız Alarmlı Cep : Kurgu kuşağında, sorunları araştırırken aklıma hırsızların ceplerden habersiz olarak çalmaları aklıma geldi. Hırsızlar cebimize ellerini attığında haberimiz olmuyor. Ama alarmlı bir cep olsa böylece haberimiz olacak, hırsızda panikleyecek ve çalamadan kaçmaya çalışacak. Bu fikrimi gerçekleştirmek için alarm aldım. Pencere alarmı olarak kullanılan bu alarmda küçük parça alarmdan ayrılınca alarm çalıyor. Burada hareketle sistemin cebe göre yapılması ve uygulanması ile cebin el ile açılması sonucun alarmın çalacağını düşündüm.


Kurgu Kuşağı 37 Taraklı Kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 37

Kurgu Kuşağı 37 Taraklı Kalem Taraklı Kalem : Kurgu kuşağında geliştirdiğim bu fikirde sürekli olarak yanımızda bulunmasına ihtiyaç duyduğumuz kalem ile tarağı birleştirmeyi düşündüm. Acil durumlarda maket bıçağı gibi sürgülü bir şekilde tarağpı çıkararak saçımızı tarabileceğiz.


Kurgu Kuşağı 38 Kalemlik inovasyon

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 38

Kurgu Kuşağı 38 Kalemlik inovasyon Kalemlik inovasyon : Kalemlik inovasyonunu kurgu kuşağı için düşündüm. Kalemlik içindeki kalemler yine kalemliği takılarak dik durması ve masa üzerinden yere düşmesi engellenmiştir. Resimde kalemliğin açılmış hali çizilmiştir.

Kalemlik kapatılmadan önce, dik duran kalemler çıkarılıp içine konur ve kapatılır. Normal bir kalemlik gibi olacağı içinde çantaya kolayca yerleştirebilirsiniz.

Yapılışı : Mukavva karton ile şekilde ki gibi kesim yapıştırınız.  Kaplama olarak desenli etiket folyoları kullanabilirsiniz.


Kurgu Kuşağı 39 Led ışıklı su şişesi

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 39

Kurgu Kuşağı 39 Led ışıklı su şişesi Led ışıklı su şisesi : Kurgu kuşağı için tasarladığım bu fikre ne gerek var diyebilirsiniz. Ama geceleri su  içmek için hastalar  çocuklar ihtiyaç duyabilmektedir. Karanlıkta su içmek için gece lambası yetersiz kalmaktadır. Işığı yakmakta sıkıntı olabilmektedir. Ama su şişesi eğerki ışıklı olursa gece lambası görevi görebileceği gibi şişeyi tahatlıkla görüp kırıp dökmeden kullanma imkanı sağlayacaktır.


Kurgu Kuşağı 40 Uzayıp Kısalan Ayakkabılık

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 40

Kurgu Kuşağı 40 Uzayıp Kısalan Ayakkabılık Uzayıp Kısalan Ayakkabılık : Normal zamanlarda evlerimizde sadece kendi ailemiz vardır. Yani ortalama 5 kişi için yetebilecek bir ayakkabılık işimizi görecektir. Ayrıca büyük olup yer kaplamasına gerek olmayacaktır. Ama misafir gelmesi durumunda büyük bir ayakkabılığa ihtiyaç olmaktadır. Kurgu kuşağı için tasarladığım bu fikirde birbirine geçişli ayakkabılık açılarak iki katı ve daha fazla ayakkabı alacak duruma gelecektir. Misafir gidincede ayakkabı tekrar küçültülecek ve fazla yer kaplamayacaktır.

Yapılışı : Mukavva veya maket kartonlar ile yapabilirim. Ahşap desenli yapışkanlı  ile folyo ile yüzeyini kaplayabilirsiniz.

Diğer  Sayfalar >>> 1 . 2 . 3 . 4 . 5


Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün121
Dün233
Hafta871
Ay9654
Toplam4295972

VCNT - Visitorcounter