1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurgu Kuşağı nedir ve nasıl yapılır?

kurgu kuşağı resmi

Kurgu Kuşağı Teknoloji Tasarım dersinde 1.dönemde, düzen kuşağından sonra uygulamaya başlanan kuşaktır. Ortalama ders süresi 9 hafta 18 ders saatidir.

Kurgu kuşağı projenizi gerçekleştirme aşamasında, sitemizdeki teknoloji tasarım dosyası ürün dosyasının, kurgu kuşağı bölümü size rehberlik ederek büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kurgu kuşağının ne olduğunu anlamak için hayal kurmaktan yola çıkabilirsiniz. Ayrıca Bilim Kurgu filmlerinde de Kurgu kelimesine rastlarsınız.

Kurgu kuşağına ne gerek var? Boş işler mi? Para kazandırır mı?

Bu tür sorulara öncelikle cevap vermeye çalışalım.

Hayal Kurmaktan para kazanılır mı? İcatlara kapı açar mı? Evet kazanılır. Hem çok inanılmaz paralar kazanılmaktadır. Dünya üzerinde hayalden para kazanılan alanları inceleyelim. Örneği hayali hikaye, roman yazarları çok büyük paralar ve ün kazanmışlardır. Jules Verne Bilim Kurgunun babası olarak kabul edilmiştir. Hikayelerinde daha önceden icat edilmemiş makinalar hayal edilmiştir. Zamanla bu fikirlerin icat olarak gerçekleştiğine dünya şahit olmuştur.

Bilim kurgu filmlerinii düşünün. Bu alanda milyarlarca dolar kazançlardan söz edilmektedir. Büyük bir sektördür. Uzay gemileri ve inanılmaz icatlar bilim kurgu filmlerde gerçekleşmiş gibi canlandırılmakdır. Starwars gibi filmler... Bu hayali filmlerde geçenler gelecekte icat hedefleri olarak bilim dünyasının çalışmalarına yön verebilmektedir.

Neden Hayal kurarız? Hayallerimizde istediğimiz şeylerin çok kolay bir şekilde gerçekleştiğini hayal ederiz. Çok daha güzel bir dünya hayal ederiz. Yani tasarım işin içine girer. Örneğin insanlar kuşlar gibi uçmayı hayal etmiş ve uçak vs uçan araçları icat etmişler bununla yetinmeyerek geliştirmenin hayali ile çalışmalara devam etmektedirler.

Kurgu Kuşağının öğrencilere faydası nedir ? Hayatımızda sorunlarla karşılaştığımızda buna çözüm aramaktansa kavga eder, üzülür sürekli şikayet ederiz. Kurgu kuşağında öğrencilere, hayatı kolaylaştırabilecek, sorunlara çözüm olacak, değişim ve gelişim sağlayabilecek fikirleri hayal etmeleri bunları da belli bir mantık ile kurgulamaları istenir. Kurgu kuşağında öğrencinin fikrinin bugünkü teknolojik imkanlar ile gerçekleştiremeyecek olması önemli değildir. Önemli hayalinde ki fikri bulmak ve kurgulayıp çizimle ifade edebilmektir. Öğrenci bu çizimden değerlendirmeye tabi tutulur? Kurgusu gerçekleştirilebilecek bir fikirse yapım kuşağında kullanabilir. Tüm bunlar, öğrencinin sorunlar karşında çözüm üretebilen bireyler olmasını hedefler. Hayatı değiştirip geliştirebileceğini kavratır. Üreterek hem kendine hem topluma fayda sağlayabileceğini öğretir. İllaki çok önemli icatlar bulması da gerekmez.

Öğretmen not verirken ne yapmalıdır? Öğretmenler öğrencinin yüksek not konusunda rahat olmalarını endişe duymamalalarını sağlamalıdır. Bunun için öğrencilerin süreç boyunca sorumluluklarını yerine getirmiş olmalarının yüksek not almak için yeterli olacağı güvencesi vermelidir. Sonuçta ortaya çıkan kurgu çok iyi olmayabilir. Bu da normaldir. İyi olanlar ayrıca ödüllendirilebilir ama çok büyük not farkı olmayabilir. İyi projelerin sergileneceğinin söylenmesi bile oldukça büyük bir motivasyon olacaktır.

Veliler şikayet etmemeli yardım etmelidir? Malesef veliler bazen öğretmenlerin önündeki en büyük engel olabilir. Veli bu işlerin gereksiz olduğunu çocuğuna söyleyerek, öğretmene söylendiği zaman bu çocuğun motivasyonun düşürecek dolayısı ile sorumsuzluğa sebep olacaktır. Sonra neden notu düştü noktasında herkes üzülecektir. Veli kesinlikle öyle şeyler söylememelidir. Sonuçta bunların faydalı olduğu noktasında bilimsel çalışmalar olmuş, devletin ilgileri tarafından uygulamaya konmuştur. Şikayet etmektense yardımcı olmak ama - ödevini yapmak anlamında değil - herkes için daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Kurgu Kuşağı 7.sınıf Hayallerim Çizgide Saklı Etkinliği : Bu etkinlikte, hayatınızda değiştirip geliştirmek istediğiniz, sorunlara çözüm olacak, hayatı kolaylaştıracak fikir bulur, bunu çizimler ile ifade edersiniz. Hayallerinizi çizgilere dönüştürürsünüz. Hayalleriniz icat olabilecek türde olmalıdır. Gerçekleşebilecek olması önemli değildir.

Kurgu Kuşağı 8.sınıf Hayallerimde Değişim ve Gelişim : 7. sınftaki Kurgu kuşağındaki fikrinizi 8 sınfta değiştirip geliştirmeye çalışacaksınız. Çevrenize bir bakın elektrik süpürgesi, araba, makinalar icat edildiği gibi yıllarca mı kullanılıyor yoksa sürekli bir takım ek özellik ve görsel tasarımlar ile değişiyor mu? Geliştiriliyor mu? Bu yüzden sizden 7. sınıftaki fikrinizi daha başka nasıl olabilir? Ne gibi özellikler ekleyebilirim? Daha verimli olması için ne gibi değişiklikler yapabilirim? Görüntüsünde değişiklikler yaparak ne gibi avantajlar sağayalabilirim gibi sorulara cevaplar arayıp bularak sonuca gitmeye çalışacaksınız.

KURGU KUŞAĞI ÖRNEKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ..

1# 10 Adet 7 ve 8. sınıf Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Projesi için tıklayınız >>
2#
10 Adet 7 ve 8. sınıf Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Projesi için tıklayınız >>
3#
10 Adet 7 ve 8. sınıf Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Projesi için tıklayınız >>
4# 10 Adet 7 ve 8. sınıf Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Projesi için tıklayınız >>
5#
10 Adet 7 ve 8. sınıf Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Projesi için tıklayınız >>

Kurgu kuşağında ki en büyük sorun çizim sorunu. Öğrenciler çizimler ile fikirleri ifade edebilme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu soruna yönelik çözüm fikirlerimizi ve dersimizi içerek bir sayfa hazırlamaktayız. Yakında..

Kurgu Kuşağı 7. Sınıf Hayallerim çizgide saklı etkinliği nasıl yapılır? (Hazırlanıyor)
Kurgu Kuşağı 8. sınıf Hayallerimde Değişim ve Gelişim Etkinliği Nasıl Yapılır? (Hazırlanıyor)
Kurgu Kuşağında Buluş Fikri bulma yöntem ve Teknikleri ? (Hazırlanıyor)

Kurgu Kuşağında anlaşılır çizim nasıl yapılır? (Hazırlanıyor)

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün121
Dün233
Hafta871
Ay9654
Toplam4295972

VCNT - Visitorcounter