1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurgu Kuşağı

Kurgu Kuşağı 1 Pratik kanepe

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 1

Kurgu Kuşağı 1 Çay ve tablet koyma yeri olan Kanepe : Bu kurgu kuşağı tasarım, kanepe-koltuk kenarlarının verimli kullanılması, çay servisi yapmak ve sehpalara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için yapılmıştır. Ayrıca koltuk kenarları kalın olduğu için tabletlerde rahatlıkla konabilecektir. Bir düğme ile açılan çay koyma yeri, çayın dökülmeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Gerçekleştirildiğinde hayatımızı kolaylaştıran, kanepeleri geliştiren bir buluş olacaktır.


Kurgu Kuşağı 2 kahvaltı masası

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 2

Kurgu Kuşağı 2 Kahvaltıyı hazır sunan Masa : Sabahları daha fazla uyumak için zaman kazandıran bir kurgu. Sabah kalkınca masanın düğmesine basıyoruz. O hazırlıyor. Masanı altındaki ve içindeki bölme soğutucu - buzdolabı özelliğine sahip. Normalde masanın üstü kapalı. İhtiyaç olduğunda üstteki kapaklara yana açılıp kahvaltı yukarı çıkıyor. Soğuk kahvaltı malzemeleri çıkıyor. Ayrıca çay, yumurta da elektrikle ısıtılarak hazırlanıyor. Siz sadece akşamdan malzemeleri hazırlıyorsunuz. Çizim aslında fena değil. Ama fikri yansıtmada yeterlide değil. Daha iyi anlatılabilirdi. Fikir olarak gerçekleşebilecek bir kurgu.


Kurgu Kuşağı 3 kayıp eşyanı bul

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 3

Kurgu Kuşağı 3 Evde eşyalar bir çiple kaybolmasın : Evlerimizde elden ele dolaşan tv kumandası, kitap - dergiler, anahtarlar, cep telefonları vs. sık sık kaybolmaktadır. Bunun önlemek için, bu eşyalara ses çıkartan küçük bir devre yapıştırılsa, bu devrede bir başka cihaz telefon veya kumanda ile uzaktan sinyal alışverişi ile aktif hale gelip ses çıkarsa çok iyi olurdu. Evin sevimli yavrucağı kumandayı sakladı. Hemen alarmı aktif edici kumandamıza basarak ses çıkmasını sağlarız. Sesin geldiği yerde kumandamızı bulduk. Gerçekten gerekli buluş bizce..


Kurgu Kuşağı 4 kıyafet uzatan dolap

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 4

Kurgu Kuşağı 4 Seçtiğim kıyafeti bana veren dolap: Ne giyeceğimize karar vermek için bazen tüm kıyatlerimizi çıkartır deneriz zaman kaybederiz. Kıyafetlerimizi ilk giydiğimizde dolap kamerası ile görüntümüzü kaydediyor. Bu şekilde numaralı olarak uygun yere kıyafetimizi takıyoruz. Sonraki bir zamanda kıyafet seçerken, üzerimizde giyinmiş halimizle olan elbise resimlerini ileri geri ile bakıyoruz. Uygun gördüğümüz kıyafeti seçiyoruz. Dolap bize o kıyafeti öne doğru çıkartarak sunuyor. Gelişmiş hali olarak elbise giydirmece oyunlu ekran ile yakışanları seçip çıkaradabilir. 


Kurgu Kuşağı 5 söyleneni yazan kalem

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 5

Kurgu Kuşağı 5 Söyleneni yazan kalem : Yazmak, hele çok uzun süre yazmak zordur. Kolumuz ağrır. Söylediğimizi deftere yazan bir kalem olsa ve yorulmasak. Bu bir çok öğrencinin fikridir. Kalemin söylediğimizi yazması resimdeki gibi olursa çok iyi olur. Kurgu kuşağı hayal kurmak gibi. Sonuçta gerçekleşmeyecek gibi görünen fikirlerde olabildiğine göre.. Bu fikir neden olmasın.


Kurgu Kuşağı 6 ahtapot çöp toplayıcı

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 6

Kurgu Kuşağı 6 Ahtapot çöp toplayıcı : Çöpleri malesef her zaman içine atılmaz. Kenarına atanlarda vardır. Ahtapot kolları ile kenarlarındaki çöpleri içine alıyor. Hatta okul bahçesini öğrenciler teneffüste iken temizliyor. Ahtapot kolları ile de işleri çok hızlı bitiriyor.


Kurgu Kuşağı 7 salata makinası

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 7

Kurgu Kuşağı 7 Salata Makinası : Salata yapmak basit fakat zaman alan bir iştir. Bu makina ile üst tarafa konan salata malzemeleri, parçalanarak tabakta bir araya gelmektedir. Zaman kazandıran bu buluşla anneler artık daha rahat edececek. Tabi onlara yardım eden çocuklarıda.


Kurgu Kuşağı 8 ödev vakti takvimi

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 8

Kurgu Kuşağı 8 Ödev vaktini bildiren masa takvimi: Bu takvime verilen ödev bilgilerini kaydediyoruz. Aynı zamanda dijital saatli bu takvim, ödev gününden iki gün  ve bir gün öncesinde uyarı veriyor. Alarmla birlikte aşağıdaki bilgi ekranı yanıp sönüyor. Böylece ödevlerimizi unutmak ve zayıf not almak gibi kötü sürprizlerle karşılaşmıyoruz. Her çalışma masasına lazım olsa gerek diye düşünüyorum.


Kurgu Kuşağı 9 - 4 mavsim parfüm

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 9

Kurgu Kuşağı 9 4 Mevsim Parfüm : Hayalini kurguladığum bu fikir ile 4 tane parfüm şişesi ayrı ayrı yer kaplamamış olacak. 4 farklı kokudan istediğimizi seçince, bastığımızda o koku çıkıyor olacak. Küçük boy modelleride çantalar için tasarlanabilir.


Kurgu Kuşağı 10 televizyonlu kumanda

Teknoloji Tasarım Dersi Kurgu Kuşağı Projesi 10

Kurgu Kuşağı 10 Televizyonlu Kumanda : Kurgu kuşağında buluş fikirleri geliştirirken tersten düşünme yöntemiyle bulduğum bir fikir. Kumandalı televizyon oluyorda neden televisyonlu kumanda olmasın. Üstteki küçük resimde televizyon yok. Sadece elinde kumandası olan bir insan var. Büyük resimde kumandaya basınca duvarda televizyon beliriyor. Hemde HD. Aslında cep projeksiyonlara benziyor. Sadece cep projeksiyonda televizyon özelliği var. Gerçekleşebilecek bir ürün.

Diğer  Sayfalar >>> 1 . 2 . 3 . 4 . 5


Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün125
Dün233
Hafta875
Ay9658
Toplam4295976

VCNT - Visitorcounter