1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

2017-2018 Yeni Teknoloji Tasarım Öğretim Programı ile uygulanmaya başlayan, 7 sınıf Konuları, Öğrenme Alanları ve Üniteler. Aşaıdaki ünitelere ait PDF leri indirip kullanabilirsiniz.

TEKNOLOJİ TASARIM 7. SINIF KONULARI

teknoloji tasarım 7. sınıf konuları

7. Sınıfta Teknoloji Tasarım dersinde, yeni müfredatla birlikte gelen,

Öğretme Alanları ve Üniteler;

A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN TEMELLERİ
A. 1. Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum - PDF >
A. 2. Temel Tasarım - PDF >>

B. TASARIM SÜRECİ VE TANITIM
B. 1. Tasarım Odaklı Süreç - PDF >>
B. 2. Bilgisayar Destekli Tasarım - PDF >>

C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN
C. 1. Mimari Tasarım - PDF >>
C. 2. Ürün Geliştirme

Ç. İHTİYAÇLAR VE YENİLİKÇİLİK
Ç. 1. Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım - PDF >>
Ç. 2. Engelsiz Hayat Teknolojileri - PDF >>

D. TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
D. 1. Özgün Ürünümü Tasarlıyorum - PDF >>
D. 2. Bunu Ben Yaptım

7. Sınıf Ünite konularında neler var? Konu anlatımı ve projeler hangi ünitelerde var? Öğretmenler değerlendirmeyi nasıl yapacak? Yazılı var mı? Ürün Dosyası gerekli mi?

Öncelikle şunu ifade edelim ki bu yeni öğretim programında konu anlatımları var. Öyleki bazı üniteler tamamen konu anlatımı üzerine. Yalnız burada çok önemli gördüğüm bir hususu belirtmek istiyorum. Bu dersin ağır bir kitap ve konu anlatımına boğularak sıkıcı hale getirilmemesi de gerekiyor.

A. 1. Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum: Bu ünite, örnek görsel destekli konu anlatımı ile sunum gerektirmektedir. Anlatım sonunda öğrencilerin not tutmaları sağlanmalıdır. Değerlendirme yazılı sınav şeklinde olabilir. Ama bu sınav diğer derslerdeki klasik snavlardan farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin iki soru sorulabilir. Bu sorularda görsel örnekler kullanılabilir ve bu örnekler üzerinden konuyu kavrayıp kavramadıklarına yönelik açıklama isteğinde bulunabileceğiniz sorular sorulabilir. Sonuçta öğrencinin sıradan tanımları ezberleme ve cevaplama yerine kavradığını kendi ifadeleri ile aktarması çok daha verimli olacaktır. öğrenciler bu ünite sürecinde derse katılımlarını gözlem formlarınıza işleyebilirsiniz. Performanslarınıda değerlendirmiş olursunuz.

A. 2. Temel Tasarım : Sanat/Tasarım Elemanları ve ilkelerini öğrencilerimize görsel konu anlatımı ile sunabiliriz. Bu anlatımların kavranması için 2 ve 3 boyutlu tasarım üzerinde bunları göstermelerini isteyebiliriz. Buradaki sonuçları performans değerlendirme formlarımıza işleyebiliriz. Bu ünitede çizim olarak bir ürünü yeniden tasarlamaları istenmektedir. Teknoloji tasarım Ürün dosyasında çizim ve sunum sayfaları vardır.

Ünite sonunda öğrencilerimizin proje olarak ATIK MALZEMELERDEN ÜRÜN TASARIMI yapmalarını sağlamalıyız. Yine Teknoloji Tasarım ürün dosyasında gerekli çizim ve ürün sunum sayfası ünite sonunda da öğrenciler için öz akran değerlendirme formları vardır.

Ünite Değerlendirmesi yaparken, önceki ve bu ünite konularını birleştirerek dersimize uygun bir yazılı sınav yapabilir. Ders içi performans gözlem formlarını doldurmalısınız. Ürün dosyasını çizim ve proje ürününü analitik değerlendirme formu ile değerlendirebilirsiniz?

B. 1. Tasarım Odaklı Süreç : Devam edecek...


Yorumlar  

 
#2 hacer 09-01-2018 19:46
Bizim hocadan 100 aldım
Alıntı
 
 
#1 efe 29-11-2017 17:50
çok güzel işime yaradı ;-)
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Kaynakları


ÜYE GİRİŞ

Bugün1686
Dün2451
Hafta4137
Ay113128
Toplam3967546

VCNT - Visitorcounter