1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Teknoloji Tasarım Dersi Kaldırılmıyor

Teknolji Tasarım Dersi kalkıyor mu? Hayır kalkmıyor.  4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte Teknoloji Tasarım dersi ne olacak? Hazırlanan ders planına göre Teknoloji ve Tasarım dersi bundan sonra 3 yıl yerine yani 6, 7 ve 8. sınıflar yerine, 2 yıla düşürülerek 7 ve 8. sınıflarda işlenecek. Haftalık 30 saat olan önceki müfradatta eğitim gören öğrenciler son kez 6, 7 ve 8. sınıflarda 3 yıl süre ile bu dersi, önceki klavuz kitaba göre işleyecekler.

Son ve güncel hali ile Teknoloji ve Tasarım dersi klavuz kitabı 2014-2015 eğitim öğretim yılında yenilenerek uygulamaya konulacak. Bu yıldan itibaren yeni klavuza göre 35 saatlik ders saati içinde öğrenciler 7. sınıftan itiberen bu dersi zorunlu olarak işleyecek ve 8. sınıftada devam edecekler.

Teknolji Tasarım dersi kaldırılmayacak.. Sadece 6. sınıflarda kaldırılıp 2 yıla indirildi. 7 ve 8. sınıflarda yenilenen klavuz kitap ve müfredata uygun olarak 4+4+4 eğitim sisteminde yerini koruyarak devam edecek.

Seksenler dizisindeki babanın " icat çıkartmayın başıma" sözü toplumumuzun, icat yapmaya yönelik olumsuz tavrını göstermektedir. Türkiye için bu nedenle, Teknoloji Tasarım dersi mutlaka olmalı ve devam etmelidir. Şu varki Teknolji Tasarım dersinin uygulanmasında, Teknoloji Tasarım öğretmenleri yalnız bırakılmışlardır. Atölyeler önemsenmemiştir. Sınıfların bölünmesi tartışmaları hala devam edebilmektedir. Bütün bunlarla birlikte dersle ilgilide beklenti büyük olmuştur. Sonuçta her okulda 1 tane fikir ve mucit çıksa 40.000 mucit eder. Yetmez mi? Dersin genel amacı; öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara takılıp kalmak yerine, çözüm üretip uygulayan bireyler olmalarını sağlamaktır ki buna hiç ihtiyacımız yok mu? Veliler derse karşılar, eğitimli öğretmenlerimiz bile karşılar. Çünkü sınavda çıkmıyor ve angarya.

Çok bilgili ama üretmeyen öğrenci artık bir şey ifade etmiyor. Yetişen insan öğrenmeye devam edip, kendini güncelleyen ve üretebilien insan olmalıdır.

Bu duruma, öğretmenler içerisinden karşı çıkıp 5. sınıflarda bile olmalıydı diyenler olduğu gibi, aslında 3 yıl bu ders için fazla, iki yıl olması iyi ve yeterli diyenlerde var. Bu kişiler illa kaldıralacaksa 8. sınıfta kaldırılmalı, 6. sınıfta devam etmeli diyorlar. Çünkü 8. sınıfta sınavların yüzde olarak yoğun olduğu yıl ve bu durumun telaşı, öğrenci ve velinin dersi yük olarak görmesine sebep oluyor. Motivasyon sağlanamıyor.

Teknoloji tasarım dersinin 6. sınıflardan kaldırılmasına, zamanla 7 ve 8. sınıflardanda kaldırırlar şeklinde, karamsar bakanlarda var. Ben buna katılmıyor ve böyle olacağına da inanmıyorum ki planda böyle bir şey yok. Öyle olsa bunu 4+4+4 sisteminde zorunlu ders olarak yansıtmaz 6. sınıflarda kaldırdıkları gibi kaldırırlardı. 7 ve 8 lerde zorunlu ders olarak yazmalardı. Teknoloji tasarım kaldırılmıyor. Hem dedikodulardaki gibi kademeli kalkacaksa neden 3000 sınıf öğretmenine geçiş yaptırsınlarki. (mahkeme iptal etse bile sonuçta niyeti ortaya koyması açısından önemlidir) Sadece ders 2 yıla indirgenmiş. Şimdiki bakanın ve hükümetin bu dersin gerekli olduğuna inandıklarını düşünüyorum. Kendi iha larımız, helikopter uçak ve savunma sanayi gibi projeleri hedef halinde yürüten bir hükümetin, üreten insanı amaç edinen, Teknoloji Tasarım dersini kaldıracağına inanmıyorum ki kaldırmayacaklar da. Bence bu konuda rahat olunmalıdır. Teknoloji Tasarım dersini tamamen kaldıracaklar şeklinde, olmayan bir durumun seslendirilmesi, en çok bu derse zarar verecek, öğretmen ve öğrencilerin motivasyonlarını olumsuz etkileceyecektir.

Sonuçta bu ders eski sistemin öğrencileri tarafından son kez 3 yıl olarak işlenecek. Fakat 4+4+4 le gelen haftalık 35 saat ders görecek öğrenciler bu dersi 7 ve 8. sınflarda zorunlu ders olarak, yenilenen klavuz ve müfredata uygun olarak görecek, eğitim alacaklar.

Dersin geleceği ne olacakla ilgili olarak planda yer verilerek resmi makamlarca gereken cevap verilmiştir. Bu plan üzerine sürekli dedikodular üretmek yerine derse motive olup hakkını vermek daha önemlidir.

Teknoloji ve Tasarım dersinin yenilen klavuz kitabı ve müfredatı 2014-2015 yılında yayınlandığı zaman bu dedikodular kesilecektir. Sanırım o zamana kadar ne desek boş.

Son resmi açıklama;  4+4+4 eğitim sisteminde, Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda işlenmeye devam edecek ve kaldırılmayacaktır (nokta:).

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün120
Dün233
Hafta870
Ay9653
Toplam4295971

VCNT - Visitorcounter