1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Teknoloji Tasarım günlüğü nedir ?

Teknoloji Tasarım dersinde ürün geliştirme sürecinde günlükler tutulur. Bu günlüklerde tasarım sürecinde  yaşananlar fikirler, karşılaşılan zorluklar, hissedilen duygular, denemeler, başarı ve başarısızlıklar vs günlüklere kaydedilir. Günlükler tasarım sürecinin daha sağlıklı ve verimli yürütülmesini sağlar.

Teknoloji ve Tasarım sürecine yönelik günlükler, sürecin kaydedilmesi esasıdır. Bu yazı ile olduğu gibi ses ve kamera kayıtları ile de olur. Bazı filmleri gözünüzün önüne getirin. Orada örneğin 179. deneme denilerek ses ve görüntülü kayıtlar yapılır. Bu kayıtlar önceki aşamalara ek olarak sürecin ilerlemesine yönelik denemeler ve kazanımlar anlatılır. Sonuçta tasarım günlükleri, ulaşılmak istenen hedef ürüne giden yolda basamaklar gibidir. Bir piramit gibi düşünülebilir. Piramidin en altında çok sayıda ve geniş bir alanda başlayan süreç zamanla elenerek azalır ve piramidin en üstündeki zirvedeki taşa ulaşmayı sağlar. Hedef ürün bulunmuştur.

teknoloji tasarım günlüğü

Teknoloji Tasarım günlükleri normal günlüklerden farklıdır. Adı üzerinde teknoloji ve tasarım süreci ile ilgili veriler kaydedilir. Yoksa günlük hayattaki rutin bilgiler, sürece etkisi olmayan olaylar kayıt altına alınmaz. Ama rutin hayatın işleyişi sırasında, beklenmedik bir anda ürüne yönelik süreci tetikleyen olaylar kaydedilir. Öyle ki püf noktalardır bile diyebiliriz.

Filmlerde, örneğin 6 Süper Kahraman animasyon filminin sevimli robotu, Beymeks in icadı aşamasında abisi süreci kayıt altına alır. Bu animasyon filmini hem küçüklere hemde büyüklere tavsiye ederim. Bunun gibi bir çok filmde bilim kurgu ve bilimsel filmlerde günlük tutulduğuna şahit olmuşsunuzdur.

Teknoloji Tasarım Günlüğü tutmaktan şikayet eden öğrencilerimize bunun hangi gerekçe ile yapıldığına dair ikna edici açıklamalar yapmamız örnekler vermemiz gerekmektedir.

NOT: Yeni müfredatın uygulanmaya başladığı 7. sınıflarda Teknoloji Tasarım Günlüğü yazma gerekliliği kaldırılmıştır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün120
Dün233
Hafta870
Ay9653
Toplam4295971

VCNT - Visitorcounter