1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
Teknoloji Tasarım Ürün Dosyası GÜNCELDİR.
SAYFALARI ÇEVİREREK İZLEMEK İÇİN SINIF LİNKLERİNİ TIKLAYINIZ.

7. Sınıf TT. Ürün Dosyası

İZLE

8. Sınıf  TT. Ürün Dosyası

İZLE

Teknoloji Tasarım Dersi

Yeni Teknoloji Tasarım dersi Öğretim Programı

Daha önce 6,7 ve 8. sınıflarda okutulanTeknololoji ve Tasarım dersi, 6. sınıflardan kaldırıldıktan sonra sadece 7 ve 8 sınıflarda zorunlu ders olarak okutulmaya başlandı. Bu sebeple de Teknoloji Tasarım dersi dersi öğretim programınında sadece 7 ve 8. sınıflara göre yeniden güncellenmesi ihtiyacı doğdu. 2016 yılının başlarında da yeni Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim programı yayınlandı. Bu programa 2017/2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren 7. sınıflarda başlamak üzerek kademeli olarak geçilecek ve kullanılmaya başlayacaktır.

Aşağıdaki linkte indireceğiniz dosya içerisinde daha önceki teknoloji tasarım klavuzu ile birlikte yeni Teknoloji Tasarım dersi öğretim programı da bulunmaktadır.

Yeni Teknoloji Tasarım dersi Öğretim Programı - İNDİR >>>

Zipli dosya içeriğinde ki klasörlerde ;

1- Teknoloji Tasarım 6-8 = Önceki Teknoloji Tasarım dersi öğretim programı klavuzu bulunmaktadır. 6,7 ve 8. sınıflar için hazırlanan bu programın kullanınımı 7 ve 8. sınıflarda kademeli olarak kaldırılacaktır.

2- Teknoloji Tasarım 7-8 = Yeni Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim Programıdır. 2017 / 2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren 7. sınflardan başlanarak kullanılmaya başlanacaktır. Bu yılda 8. sınıflar için için önceki teknoloji tasarım klavuzu kullanılacaktır. Sonra ki yıl (2018/2019) ise tamamen önceki klavuz programı kullanımdan kalkarak yenisi 7 ve 8. sınıflarda Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim programı olarak kullanılacaktır.


Teknoloji tasarım kaldırlacak mı - Hayır kaldırılmayacak.

Teknoji ve Tasarım dersi 6. sınıflarda kaldırıldı ama 4+4+4 yeni eğitim sisteminde plana göre 7 ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak devam edeceği açıklandı. Sonuçta dersi kaldıracak olsalardı, yeni sistemde yer vermez, 6 sınıfta kaldırdıkları gibi 7 ve 8 lerde de kaldırırlardır. Yani resmi açıklama kaldırılmayacak iki yıla indirgenmiş olarak devam edecek diyor

Teknoloji ve Tasarım dersi kademeli olarakta kaldırılmayacak. Çünkü böyle bir şey olsaydı yine planda 7 ve 8 lerde derse yer ver verilmezdi. Önceki sistemin öğrencileride 6, 7  ve 8. sınıflarda son kez bu dersi görürlerdi. Yeni sistemin öğrencileri geldikçe de bu ders kademeli olarak kaldırılırdı. Yani kademeli kaldırıcak olsa dersi komple kaldırdık derlerdi. Bu nedenle bu ders kademeli olarakta kaldırılmayacak 7 ve 8. sınıflarda devam edecektir.

Buna rağmen Teknoloji ve Tasarım dersi tamamen kaldırılacak dedikokuları aldı başını gidiyor. Olanda derse olur. Öğrenci ve öğretmenlerin motivasyonları düşüyor.

Halbuki 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında yenilenen klavuz kitapla birlikte, 7 sınıftan itibaren Teknoloji ve Tasarım dersi işelenecek ve bu sonraki yıllarda da böyle devam edecek.

Sonuçta bu yıl ve sonraki yıllarda da, Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda zorunlu olarak işlenmeye devam edecek. Ayrıca Teknoloji ve Tasarım dersini tamamen kaldırma niyeti olsa, sınıf öğretmenlerinden 3000 kişiyi bu branşa geçirirlermiydi. (iptal edilmiş olsa bile niyeti ortaya koyma açısından önemlidir)

Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin, derslerine motive olmaları ve dedikoduları dikkate almamaları ve öğrencilerimizin tasarım ve icat heyecanlarını canlı tutmaları dileğiyle.. Kim ne derse dedin, zorlanmada olabilir, ama sonuçta tasarlamak ve üretmek özgüveni sağlar ve heyecan vericidir.


Düzen Kuşağı

Çevremize, dünyamıza, uzaya baktığımızda düzeni görürüz. Örneğin Güneş hergün düzenli olarak doğar ve batar. Teknoloji Tasarım dersinde kuşaklardan ilki düzen kuşağıdır. Düzen Kuşağı, adındanda anlaşılacağı gibi düzen hissini veren çalışmaların yapıldığı kuşaktır. Aşağıda resimlerde görüldüğü gibi düzen çalışmalarının tekrarlar şekilde sağlandığını görürüz. Düzen Kuşağı çalışmalarında hazır birimler kullanılabildiği gibi, renkli karton elişi kağıtlarından oluşturulan geometrik şekillerde kullanılabilmektedir.

düzen kuşağı

Teknoloji ve Tasarım dersi düzen kuşağında, sınıflara göre gelişme gösteren etkinlikler yapılmaktadır.

Düzen tasarımları gerçekleştirilirken nelere dikkat edilmelidir?

* Biçimler belirlenmelidir. Düzen kuşağında, kare daire, çizgi gibi biçimler, tekrar ederek sürekli çoğalan şekillerin oluşmasında, süreklilik ve düzen sağlamaktadır. Birim tasarımları için başlangıçta, biçimlerden yeteri sayıda hazırlamalıyız.

* Birimler oluşturulmalıdır. Sürekli tekrar edebilecek şekilde, biçimlerin bir araya getirilmesi ile tasarlanan şekildir. Örneğin iki kare yanyana ve ortasında daire şeklinde bir grup oluşturduk. Biçimleri yapıştırarak bir birim oluşturmuş oluruz. Bu birimin aynısından, biçimleri kullanarak istediğimiz kadar oluşturabiliriz. İhtiyaca göre birimler aynı şekilde, fakat yine tekrar eden renk ve oranlarla büyüyüp küçülecek şekilde hazırlanabilir. Bütünde farklılık etkinliğinde buna ihtiyaç duyulmaktadır.

* Birimden Bütünler oluşturulmalıdır. Düzen kuşağında, düzen oluşturmak için biçimleri kullanarak belirlediğimiz birimlerden bir kaç tane hazırlarız. Birimlerden sürekli tekrar edecek şekilde, yan yana, üst üste denemeler yaparız. En uygun gördüğümüz şekilde bütünü oluşturmak için birimleri yapıştırırız. Yeterli sayıya ulaştığımızda bütün çalışmamız tamamlanmış olur.

Sonuçta bütünü oluştururken, tekrarlar, sürekli çoğalabilme çok önemli bir gerekliliktir. Çevremizde ağaçların tekrarı, çimlerin tekrarı, zamanın takrarı, adımlarımızın tekrarı, müzikte tekrarlar gibi bir çok durum hayatımıza estetik ve düzen katmaktadır.

Bütünde Farklılık  : Düzen Kuşağında bütünde farklılık etkinliği için oluşturduğumuz bütüne; oran orantı, yön ve hareket kazandırmak gerekmektedir. Bunun için birimlerin tekrarlanırken, renk tekrarının sağlanması, küçülüp büyüyen oran tekrarları, belli açılarda birimlerin tekrarı gibi çalışmalar yapılır.

Teknoloji Tasarım dersinde düzen kuşağı projeleri ve çalışmaları ile ilgili örnekleri incelemek içn aşağıdaki linklere tıklayınız.

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Projeleri 1 tıklayınız >>>

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Projeleri 2 tıklayınız >>>

* Teknoloji Tasarım Düzen Kuşağı Projeleri 3 tıklayınız >>>Teknoloji Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda devam ediyor.

Teknoloji Tasarım dersi 2013-2014 eğitim öğretim yılında 7 ve 8. sınıflarda önceki ders müfredatı ile devam edecek. Teknoloji Tasarım dersinde bu yıl için farklı bir klavuza gerek yok. 7 ve 8. sınıflar önceki müfredata göre eğitim gördükleri için, Teknoloji Tasarım klavuzu ve ders işlenişide önceki yıllardaki gibi olacak. 2014-2015 yılında yeni müfredata göre haftalık 35 saat olan derslerin içinde, Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak işlenecek. Bu nedenle 2014-2015 eğitim öğretim yılında muhtemelen 3 yıllık ders konuların 2 yıla indirildiği yeni Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim klavuzu yayınlacak. Öğretmenlerde 7. sınıf öğrencilerinden itibaren yeni klavuza göre eğitim verecek. 2014-2015 eğitim öğretim yılında 8. sınflar ise eski klavuz kitaba ve müfredata göre eğitim verecekler.

Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda da kaldırılmayacak.Teknoloji ve Tasarım dersi ile ilgili yapılan son değişiklikle bu ders bundan sonra 3 yıl yerine 2 yıl işlenecek. Çünkü haftalık 35 saat olarak hazırlanan yeni programda bu şekilde son halini almıştır ki, eğerki bu dersi kaldıracak olsalardı bunu hemen söyler önceki müfredat ve öğrenciler bu dersin son kez eğitimi alan öğrenciler olacaklar denirdi. Yeni müfredatta da 35 saat içerisinde yer almazdı. Bu ders kademeli olarak kaldırılacak olsa idi bunu açıklarlardı. Hattta iptal edilmiş olsa bile, sınıf öğretmenlerinden 3000 kişiyi bu derse geçiş yaptırılmazdı. Ben şu an önümüzde olan son durum haricinde, dedikodulara kulak asmamız gerektiğine ve motivasyonumuzu bozmamamız gerektiğine inanıyorum.

Teknoloji ve tasarım dersi 7 ve 8 sınıf

Sonuçta Teknoloji ve Tasarım dersi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından itiberen 7. ve 8. sınıflarda, yenilenen klavuz kitap ile devam edecektir. Klavuz kitabın hazırlanırken, daha önceki 3 yılın müfredatının iki yıla göre yeniden düzenleceği, ilave değişikliklerle son haline getirileceğide muhtemeldir.

Teknoloji ve Tasarım dersininde 3 yıl yerine 2 yıla indirilmesi de doğruyu söylemek gerekirse mantıklıda bir uygulama olacaktır. Çünkü 3 yıl tekrarlanan bu derste 3. yılın özellikle sıkıcı olduğu bir çok öğrenci ve öğretmen görüşü olarak sunulmaktadır.

Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflar yerinde 6 ve 7 sınıflarda olsa daha mantıklı olacağı yönünde de öğretmen görüşleri ağırlıktadır. Nedenine gelince SBS kaldırılsa bile yeni sistemde 8 sınıflar yine sınavlar var ve aynı zamanda da %70 oranında önemli olacak. Böyle bir ortamda bu ders angarya olarak görülcektir. Halbuki 6. sınıflar yaş itibari ile daha heyacanlı ve verimli oluyorlar. Ayrıca o yıl yüzde etkisi az olan sınavların gerimi de daha düşük olacaktır. 7. Sınıflarda da konular daha üst seviyece verilerek ders amacına ulaşıdı. 8. Sınıflar 12 sınav arasında bu derse motive olamayacaklardır. Bu konular müfredatı hazırlayanlar tarafından öğretmene sorulmuştur diye umuyoruz.


Teknoloji Tasarım Dersi Kaldırılmıyor

Teknolji Tasarım Dersi kalkıyor mu? Hayır kalkmıyor.  4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte Teknoloji Tasarım dersi ne olacak? Hazırlanan ders planına göre Teknoloji ve Tasarım dersi bundan sonra 3 yıl yerine yani 6, 7 ve 8. sınıflar yerine, 2 yıla düşürülerek 7 ve 8. sınıflarda işlenecek. Haftalık 30 saat olan önceki müfradatta eğitim gören öğrenciler son kez 6, 7 ve 8. sınıflarda 3 yıl süre ile bu dersi, önceki klavuz kitaba göre işleyecekler.

Son ve güncel hali ile Teknoloji ve Tasarım dersi klavuz kitabı 2014-2015 eğitim öğretim yılında yenilenerek uygulamaya konulacak. Bu yıldan itibaren yeni klavuza göre 35 saatlik ders saati içinde öğrenciler 7. sınıftan itiberen bu dersi zorunlu olarak işleyecek ve 8. sınıftada devam edecekler.


Teknoloji Tasarım Dersi

Teknoloji Tasarım dersi, uzun yıllardır Avrupadaki okullarda okutulan, bizde ise 2005 yılından itibaren uygulamaya konulan bir derstir. Teknoloji ve Tasarım kelimesi günümüzün vazgeçilmez iki kelimesidir. Hayatımızda teknolojiyi ve tasarımı atalım. Ne kalır geriye...


Teknoloji Tasarım Klavuz Kitabı

Yeni Teknoloji ve Tasarım dersi Öğretim Programı klavuzu MEB tarafından yayınlanmıştır.

Aşağıdaki linkte indireceğiniz dosya içerisinde daha önceki teknoloji tasarım klavuzu ile birlikte yeni Teknoloji Tasarım dersi öğretim programı da bulunmaktadır.

Teknoloji Tasarım Klavuz Kitabı - İNDİR >>>

Zipli dosya içeriğinde ki klasörlerde ;

1- Teknoloji Tasarım 6-8 = Önceki Teknoloji Tasarım dersi öğretim programı klavuzu bulunmaktadır. 6,7 ve 8. sınıflar için hazırlanan bu programın kullanınımı 7 ve 8. sınıflarda kademeli olarak kaldırılacaktır.

2- Teknoloji Tasarım 7-8 = Yeni Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim Programıdır. 2017 / 2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren 7. sınflardan başlanarak kullanılmaya başlanacaktır. Bu yılda 8. sınıflar için için önceki teknoloji tasarım klavuzu kullanılacaktır. Sonra ki yıl (2018/2019) ise tamamen önceki klavuz programı, kullanımdan kalkarak yenisi 7 ve 8. sınıflarda Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim programı olarak kullanılacaktır.


Öğretmenler için Gözlem formları - dereceli puanlama anahtarları


Teknoloji Tasarım Değerlerdirme otomatik excel Programı


Teknoloji Tasarım not verme - E okula not nasıl girilir

Teknoloji Tasarım Dersinde Değerlendirme nasıl yapılır. E okula nasıl not verilir?


Kuşak ve Etkinlikler için Tavsiye Edilen Süreler


Kuşak ve Etkinlikler için
Tavsiye Edilen Süreler >>>


Öz - Akran- Grup Değerlendirme Formları


Sınıflarda Kuşak Farklılıkları

Sınıflarda ‘KUŞAK’ların karşılaştırılması


TEKNOLOJİ TASARIM ÜRÜN DOSYASI

TÜRKİYE İŞ BANKASI
Hüseyin Hilmi TAŞDİZER
Hesap No: 4500 2922938
IBAN :
TR940006400000145002922938
İLETİŞİM -SİPARİŞ
MASTER FOTOKOPİ: 0332 350 3310
Hüseyin H. TAŞDİZER: 0534 336 7949
Faik TAŞDİZER: 0546 942 0383
Burak KÖSELER:
0536 735 1903
Adres: Rampalı Çarşı Kat: 1 No:124 KONYA

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün21
Dün2451
Hafta18213
Ay27440
Toplam2224942

VCNT - Visitorcounter