1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
7.sınıf Yeni Programa UYUMLU Hazırlandı.
Örnekleri, sayfaları çevirerek izleyebilirsiniz.

7. Sınıf TT. Ürün Dosyası

İZLE

8. Sınıf  TT. Ürün Dosyası

İZLE

Yapım Kuşağı

Yapım Kuşağı 1 soba zehirlenmelerine çözüm

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 1

Yapım Kuşağı 1 Soba zehirlenmelerine çözüm : Soba zehirlenmeleri yüzünden hayatlar kararıyor, insanlar ölüyor. Bu icatla rüzgar ve kötü havalarda çekmeyen sobaların baca çıkışına vantilatör takılarak çekmesi sağlanmıştır. Böylece sobalar verimli bir şekilde yanarak, duman basması ve zehirlenmelerin önüne geçilecek, ailelerin artık sabaha uyanamazsak korkusu kalmayacak ve rahat rahat uyuyacaklardır.


Yapım Kuşağı 2 havlumatik

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 2

Yapım Kuşağı 2 Havlumatik - Otomatik Havlu Kurutucu : Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu proje havluların ıslak kalmasını önlemek içindir. Havlu ıslanınca ağırlaşır. Buradan hareketle askılığa hassas yaylı bir anahtar yapılmıştır. Havlunun altında fanlı ısıtıcı vardır. Havlu ıslandığı ve asıldığı zaman ağırlığından dolayı aşağı basmakta ve ısıtıcı fan çalışmaktadır. Havlu kuruduğu zaman ise hafiflediği için tekrar durmaktadır. Böylece havlular hep kalmaktadır. Kuaförler dahil birçok yerde kullanılabilir.


Yapım Kuşağı 3 elbise düşmeyen askılık

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 3

Yapım Kuşağı 3 Elbise düşmeyen askılık : Okullarda hareketlilik nedeniyle kıyafetler hafif bir dokunmayla yere düşmekte ve kirlenmektedir. Buna çare olarak dolap menteşinden yapılan askılık, elbiseyi sıkıştırmakta ve düşmesini engellemektedir. Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu fikir aslında bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.


Yapım Kuşağı 4 alarmlı priz

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 4

Yapım Kuşağı 4 Alarmlı Priz : Yapım kuşağında, evlerde küçük çocukları priz ve elektrikten korumak için tasarlanmıştır. Bir çok kişinin kapı alarmı olarak bildiği mıknatıslı alarm, prizin üzerine monte edilmiştir. Çocuk fişle oynadığında mıknatıslı alarm çalışmaktadır. Böylece evin büyüklerinin bir anlık bile olsun dalgınlıklarına fırsat verilmemekte, haberleri olmakta, çocuğu hemen prizden uzaklaştırma fırsatı vermektedir. Bazı evlerde prizler aşağıda veya koltuklara çıkılarak prizlere ulaşılabilmektedir. Böyle durumlar bu buluş çok faydalı olacaktır.


Yapım Kuşağı 5 ışıklı kitap

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 5

Yapım Kuşağı 5 Kitap okurken daha fazla aydınlanacağız : Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu fikirde amaç gece kitap okurken ışıkları kapatıp okuyabilmektir. Bir kitap okunup tamamlandığında, alttaki ışıklı bölüm yeni kitaba takılabilmektedir. Bu fikir gerçekleştirilirken, şerit led, kablo, karton ve 9 voltluk pil kullanılmıştır.


Yapım Kuşağı 6 ışıklı kitap kapağı

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 6

Yapım Kuşağı 6 Işıklandırılmış Kitap Kapağı : Kitapları daha ilgi çekici hale getirmek amacıyla yapım kuşağında gerçekleştirilmiştir. Kitap kapağında kitabın ismine ledler döşenmiştir. Kitap kapağının böyle ışıklandırılmış olması bir çok öğrencinin ilgisini çekecektir.


Yapım Kuşağı 7 televizyonlu buzdolabı

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 7

Yapım Kuşağı 7 Televizyonlu Buzdolabı : SMutfaklarda televizyona ihtiyaç duyarız. Yapım kuşağında bu sorunu pratik bir ortadan kaldıran bir tasarım geliştirilmiştir. Buzdolaplarının derin dondurucu bölümü her nadirenaçılıp kapanmaktadır. Bu neden çok incelen Led TVden oluşan bir kapak, derin dondurucu kapağı olarak yapılabililr. Böylece yemek yaparken, yemek yerken mukfakta nere koyacağınızı düşünmeyeceğiniz bir televizyonunuz olacaktır.


Yapım Kuşağı Su Tutmayan Terlik

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi

Yapım Kuşağı Su Tutmayan Terlik Su Tutmayan Terlik : Sorun: Banya lavabo gibi ortamlarda terlikler kullanımdan sonra ıslanır. Kuruması için de her seferinde eğilerek, emek vererek dik konuma getirir suyun akması ve terliğinde kurumasını sağlamaya çalışırız. Teknoloji Tasarım dersinde bu soruna çözüm bulmaya karar verdim.  Yapılışı : Malzeme olarak bir çift terlik, sünger, makas, yapıştırıcı gerekiyor. Makasla terliğin altına göre süngeri kesip yapıştırınız. Sonuçta ayak basılı iken sünger incelecek, ayaktan terlik çıkarıldığında ise önceki formuna geri gelecek. Böylece terlik eğimli bir şekilde kalacak. Su aşağıya akarak kuruması sağlanmış olacak. Terliği dik hale getirmek için her seferinde uğraşmamıza gerek kalmayacak. Sadece çıkartmamız yeterli olacak.

Diğer Sayfalar  >>> 1 2 3 . 4 . 5


TEKNOLOJİ TASARIM ÜRÜN DOSYASI

TÜRKİYE İŞ BANKASI
Hüseyin Hilmi TAŞDİZER
Hesap No: 4500 2922938
IBAN :
TR940006400000145002922938
İLETİŞİM -SİPARİŞ
MASTER FOTOKOPİ: 0332 350 3310
Hüseyin H. TAŞDİZER: 0534 336 7949
Faik TAŞDİZER: 0546 942 0383
Burak KÖSELER:
0536 735 1903
Adres: Rampalı Çarşı Kat: 1 No:124 KONYA

Teknoloji Tasarım Kaynakları


ÜYE GİRİŞ

Bugün498
Dün3710
Hafta8308
Ay60417
Toplam3504115

VCNT - Visitorcounter