1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Yapım Kuşağı

Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 1

Yapım Kuşağı 1 Soba zehirlenmelerine çözüm : Soba zehirlenmeleri yüzünden hayatlar kararıyor, insanlar ölüyor. Bu icatla rüzgar ve kötü havalarda çekmeyen sobaların baca çıkışına vantilatör takılarak çekmesi sağlanmıştır. Böylece sobalar verimli bir şekilde yanarak, duman basması ve zehirlenmelerin önüne geçilecek, ailelerin artık sabaha uyanamazsak korkusu kalmayacak ve rahat rahat uyuyacaklardır.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 2

Yapım Kuşağı 2 Havlumatik - Otomatik Havlu Kurutucu : Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu proje havluların ıslak kalmasını önlemek içindir. Havlu ıslanınca ağırlaşır. Buradan hareketle askılığa hassas yaylı bir anahtar yapılmıştır. Havlunun altında fanlı ısıtıcı vardır. Havlu ıslandığı ve asıldığı zaman ağırlığından dolayı aşağı basmakta ve ısıtıcı fan çalışmaktadır. Havlu kuruduğu zaman ise hafiflediği için tekrar durmaktadır. Böylece havlular hep kalmaktadır. Kuaförler dahil birçok yerde kullanılabilir.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 3

Yapım Kuşağı 3 Elbise düşmeyen askılık : Okullarda hareketlilik nedeniyle kıyafetler hafif bir dokunmayla yere düşmekte ve kirlenmektedir. Buna çare olarak dolap menteşinden yapılan askılık, elbiseyi sıkıştırmakta ve düşmesini engellemektedir. Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu fikir aslında bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 4

Yapım Kuşağı 4 Alarmlı Priz : Yapım kuşağında, evlerde küçük çocukları priz ve elektrikten korumak için tasarlanmıştır. Bir çok kişinin kapı alarmı olarak bildiği mıknatıslı alarm, prizin üzerine monte edilmiştir. Çocuk fişle oynadığında mıknatıslı alarm çalışmaktadır. Böylece evin büyüklerinin bir anlık bile olsun dalgınlıklarına fırsat verilmemekte, haberleri olmakta, çocuğu hemen prizden uzaklaştırma fırsatı vermektedir. Bazı evlerde prizler aşağıda veya koltuklara çıkılarak prizlere ulaşılabilmektedir. Böyle durumlar bu buluş çok faydalı olacaktır.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 5

Yapım Kuşağı 5 Kitap okurken daha fazla aydınlanacağız : Yapım kuşağında gerçekleştirilen bu fikirde amaç gece kitap okurken ışıkları kapatıp okuyabilmektir. Bir kitap okunup tamamlandığında, alttaki ışıklı bölüm yeni kitaba takılabilmektedir. Bu fikir gerçekleştirilirken, şerit led, kablo, karton ve 9 voltluk pil kullanılmıştır.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 6

Yapım Kuşağı 6 Işıklandırılmış Kitap Kapağı : Kitapları daha ilgi çekici hale getirmek amacıyla yapım kuşağında gerçekleştirilmiştir. Kitap kapağında kitabın ismine ledler döşenmiştir. Kitap kapağının böyle ışıklandırılmış olması bir çok öğrencinin ilgisini çekecektir.


Teknoloji Tasarım Dersi Yapım Kuşağı Projesi 7

Yapım Kuşağı 7 Televizyonlu Buzdolabı : SMutfaklarda televizyona ihtiyaç duyarız. Yapım kuşağında bu sorunu pratik bir ortadan kaldıran bir tasarım geliştirilmiştir. Buzdolaplarının derin dondurucu bölümü her nadirenaçılıp kapanmaktadır. Bu neden çok incelen Led TVden oluşan bir kapak, derin dondurucu kapağı olarak yapılabililr. Böylece yemek yaparken, yemek yerken mukfakta nere koyacağınızı düşünmeyeceğiniz bir televizyonunuz olacaktır.

Diğer Sayfalar  >>> 1 . 2 . 3 . 4


Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün160
Dün2470
Hafta7788
Ay63865
Toplam2167584

VCNT - Visitorcounter