Makale İçeriği
3 Boyutlu Düzen Tasarımı Çalışması Nasıl Yapılır
Düzen Tasarımında kestiğimiz şeritlerden kare, daire biçiminde halkalar oluşturmak
Düzen Tasarımında Çoğalabilir Birim Tasarım Yapmak
Tüm Sayfalar

3 boyutlu Düzen Tasarımı Çalışması Nasıl Yapılır

Düzen Tasarımı 1. dönemin ilk kuşağıdır. Düzen Tasarımı çalışması nasıl yapılır konumuzu aşama aşama, tasarım günlüklerini de yazarak anlatacağız. Düzen Tasarımımız calışmalarımız genellik 3 boyutlu tasarımlardır.

Öğrenciler, sitemizde tanıtımı yapılan teknoloji tasarım ürün dosyasını kullanıyorlarsa bu süreç daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Düzen Tasarımı projesinin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi içerikli sayfalar yer almaktadır.

Sitemizde de bu bilgilerden yararlanarak Düzen Tasarımı proje çalışmasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Düzen Tasarımı tasarımlarında özellikle bir şekle benzetme kaygısı olmamalıdır. Sonuçta benzeyebilir de. Ama proje sırasında şöyle bir binaya benzesin gibi bir çaba içerisinde olmamak gerekir.

Düzen Tasarımı çalışmasına, tekrar eden, sürekli çoğalabilen, birimlerin bulunması ile başlanmalıdır. Sürekli çoğalabilmenin sağlanmasına imkan veren geometrik şekiller Kare- Daire - Eşkenar üçgen ve çizgidir. Değişkenliği olmayan şekillerdir.

değikenliği olan ve olmayan şekiller

Sonuçta eşkenar olan şekiller, çoğalabilir. 128 gen olan bir şekil daireye yakındır.

* Çoğalabilen birim tasarımlarını, teknoloji tasarım dosyasında ayrılmış olan kareli sayfalarda çalışabilirsiniz.

Düzen Tasarımı birim çizimleri  tasarımları

HEDEFİMİZ : Biçimlerden oluşturacağımız, çoğalabilir birimleri bulmak ve bunları da çoğaltarak ( yan yana - üst üstte) bütünü oluşturmaktır.

HAYDİ BAŞLAYALIM !. (Birimden Bütüne Etkinliği)

Etkinlikte küp gibi şekillerde kullanılabilir. Küp yapımı ile ilgili dersimizi de hazırlayacağız. Şimdilik şeritler keserek, kare, daire, üçgen biçimleri ile halkaları oluşturarak, birimler tasarlayıp, çoğaltarak bütünleri oluşturmayı öğreneceğiz.

Düzen Tasarımı 7 sınıf biçimler

1- Araç Gereç ve Malzemelerimizi alalım :

* 50x70 cm farklı renkte 3 adet kalın karton: Piyasada çok ince kağıt gibi ucuz kartonlar var. Onun yerine daha iyisi ve kalın olan, pahalı (1TL :) olanları özellikle arayın, bulun ve alın. Çünkü çok ucuz karton size daha pahalıya patlar. İnce olduğu için, projeniz eğilir bükülür. Estetik durmaz. Alacağınız notunda düşük olmasına sebep olur. Hatta bu yüzden tekrar kalın karton alıp baştan tekrar yapmaya kalkarsınız ki zamanda kaybedersiniz

* Elişi kağıtları : Kaleme sararak çizgilere oluşturmak için elişi kağıtlarını kullanabilirsiniz.

* Kaliteli Yapıştırıcı, Makas ve özellikle 50 cm lik cetvel : Cetvel küçük olursa büyük kartonlar işlem yaparken daha fazla ölçü almak zorunda kalırsınız.

* Maket Bıçağı : Bu malzemeyi okula getirmek yasaktır. Ama evde büyüklerinizin gözetiminde kullanarak, daha düzgün, kolay kesimler yapabilir zamandan kazanabilirsiniz.

* Altlık 50x70cm Mukavva karton : Ev yada okulda, çalışma yaparken, zeminlere zarar vermemek için tavsiye ediyoruz.

Not : Teknoloji tasarımda mümkün olduğunca sınırlama yoktur. Malzemeler ve adetleri değişlenlik gösterebilir. Ama öğrenciler için ucuz, kolay bulunabilen, kolay kesilip işlenebilen tasarım yapmaya en müsait bir malzeme kağıt kartondur.

2- Kare, Daire, Üçgen, Çizgi biçimlerini oluşturmak için renkli kartonları şeritler halinde keselim :

Daha önceki tecrübelerimize dayanarak 2cm eninde 50cm uzunluğuna şeritler keselim. Bu ölçüler değişebilir. 50x70cm lik bir kartondan kaç tane çıkar. Toplam 35 adet 2x50cm lik şerit kesebiliriz. Ama biz 20 adet kesip kalan malzemeyi, yedek veya başka şekiller içinde kullanabiliriz. Diğer renkteki kartonumuzdan da 20 adet keselim.

Düzen Tasarımı renkli kartonların kesimi

Yukarıdaki şekillerde görüldüğü gibi cetvel ile 0.2.4.6...36.38.40cm lerden kalem ile, kartonun uzun kenarının altından ve üstünden işaretleyelim. Bu işaretleri cetvel ile birleştirerek, makas kullanarak kesmek için, kalem ile çizebiliriz. Eğer evde size yardım edecek bir büyüğünüz var ise kalem ile çizmeye gerek kalmadan, noktaları maket bıcağı ile direkt kesebilirsiniz. Böylece çok düzgün şeritleri çok kısa zamanda elde edersiniz. Diğer türlü önce kalem ile çizmeniz, sonra o çizgilerin üzerinden dikkatle makas kullanarak kesmeniz gerekecektir. Sonuçta makas ile güzel kesiyorsanız bunu tercih etmelisiniz. Ölçüleri çok hassas almalısınız. Kalem ucunun 1 mm içe kayması 2mm farka ve sonrasında uyumsuzluklara yol açacaktır. Ölçülerinizin hassas olması için harcayacağınız zaman kayıp değildir. Aksine acele ederseniz kötü bir sonuç ile karşılaşıp tekrar başa dönmek zorunda kalabilir, hem malzeme hemde zamam kaybedebilirsiniz.

Not : Ölçüleri yapacağınız tasarıma göre farklı değerlerde belirleyebilirsiniz.

Devamı > Düzen Tasarımında şeritlerden kare, daire oluşturmak


3 - Düzen Tasarımında kestiğimiz şeritlerden kare, daire biçiminde halkalar oluşturmak :

*Düzen Tasarımı birimden bütüne etkinliğinde kullanılmak üzere, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi her bir renk kartondan, 2 cm eninde 50 cm uzunluğunda 20 şer adet şerit kesiniz.

* İkinci aşamada bir şeritten 16 cm uzunluğunda 3 adet parça kesiniz. Burada 1 cmlik yapışma payını da kalemle ölçerek işaretleyiniz. Şeritleri iki ucunu birbirine yapıştırırken, yapışma payı için ölçü vermediğimiz zaman, değişkenlik göstermekte ve birimler çap olarak birbirinden azda olsa farklılıklar göstermekte, uyumsuz ve kötü sonuçlar vermektedir.

* Sonuçta her iki renkten 2cm eninde 16cm uzunluğunda 6 şar edet parça hazırlayınız. İhtiyaca göre bu sayıyı çoğaltabilirsiniz. Kalan uzun şeritler bir kenarda beklesin. Birim tasarımı netleştikten sonra gerektiği kadarını kesip kullanacağız.

Düzen Tasarımı renkli kartonların kesimi 2

* Şimdi şeritleri, 1 cm lik yapışma çizgisini geçmeyecek şekilde yapıştırarak daire şeklinde 3 boyutlu halkalara dönüştürelim.

Düzen Tasarımı renkli kartonlardan daire şeklinde halka yapımı

* Daire şeklindeki 3 boyutlu halkalardan, tasarımınızda kullanmak istediğiniz kadarını 3 boyutlu karelere dönüştürebilirsiniz.

Düzen Tasarımı dairelerin karelere dönüştürülmesi

* Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, daireyi bastırarak önce ikiye katlayın, sonra ortasından tekrar katlayın. Bu katlamaları ile ölçmeye gerek kalmadan karenin köşelerini bulmuş olacaksınız. Son olarak içten dışa doğru açarak kareye dönüştürme işlemini tamamlamış olursunuz.

4 - Elişi kağıtlarından çizgi yerine kullanabileceğimiz silindir şekiller yapmak :

Düzen Tasarımı elişi kağıtlarından silindir çizgi yapılması

Elişi kağıtlarını ihtiyacınıza göre 8 veya 16 eşit parçaya bölebilirsiniz. Ölçü almak yerine, sürekli ikiye katlayabilirsiniz. Kağıdı açtığınızda katlama yerlerinden kesebilirsiniz. Daha sonra kırmızı kurşun kalem gibi bir malzemeye sararak ve yapıştırarak silindirleri elde edebilirsiniz. Bunları Düzen Tasarımı birimden bütüne etkinliğinde, çizgi yerine kullanacağız..

Devamı > Düzen Tasarımında çoğalabilir birimler yapmak


5 - Hazırladığımız 3 boyutlu kare, daire ve çizgileri kullanarak çoğalabilir Birim tasarımları yapmak :

Düzen Tasarımı çoğalabilir birim tasarımları

Hazıladığınız kare, darire, çizgi gibi biçimlerden, çoğalabilen birim tasarımları yapınız. Bu tasarımların tekrar eder şekilde çoğalabilir olması, bu işin püf noktasıdır. Bir binada bir kattaki düzenin diğer katlarda da devam etmesi gibi. Yukarıda da az sayıda da olsa çoğalabilir birim tasarımları yapılmıştır. Bu tasarımlar çok farklı şekillerde de olabilir. Ölçüler farklı olabilir. Biçimler dikey de kullanılabilir. Eşkenar üçgen, küp, üçgen prizma gibi farklı şekillerde yapılabilir. Biz burada bir tanesini beğeniyor ve onu çoğaltmaya başlıyoruz.. Daha fazla birim uygulama örnekleri için Tıklayınız >>>

6 - Bulduğumuz birimi çoğaltarak 3 boyutlu Bütün elde ederek etkinliği tamamlamak :

Düzen Tasarımı 7. sınıf birimden bütüne çalışması

* Seçtiğimiz birimden 8 adet çoğaltalım. Bu sayıyı artırabilirsiniz. Bunun için daha önceden kestiğimiz şeritlerden, elişi kağıtlarından ihtiyacımız kadarını, kesip, yapıştırarak; kare, daire ve çizgi hazırlayalım. 8 kat için her renkten 8 er adet gerekli. Sonra birimlerden 8 adet yapıştırarak çoğaltalım. Son olarak bu birimleri üst üste birleştirerek bütünü elde ederek projemizi tamamlayalım.

Yukarıda verdiğimiz örnekten yola çıkarak işin mantığını kavrayabilir ve kendinize göre ölçülerle, biçimlerinizi belirleyebilir, birimlerinizi tasarlayabilir ve bütünleri oluşturabilirsiniz. Yukarıda ki malzemelerden bile yüzlerce farklı birim ve bütün elde edebilirsiniz.


Yorumlar  

 
#10 üzeyir 30-03-2017 17:43
Beğendim güzel olmuş 8)
 
 
#9 nisa 07-02-2017 14:38
süperrr çok güzel şeyler
 
 
#8 ceren 14-01-2017 10:38
güzel çalışma 8) 8) 8) 8)
 
 
#7 aydanur 17-12-2016 13:24
güzel tam işlediğimiz dersleri anlatıyor. :roll: :D :-)
 
 
#6 berfin 01-12-2016 15:40
:lol: coook begendim
 
 
#5 COMANDOS2 29-11-2016 12:44
güzel
 
 
#4 Ümmühan nayman 24-10-2016 15:33
oldukça iyi
 
 
#3 ahmet 23-10-2016 09:47
Güzel çalışmalar olmuş...
 
 
#2 Merve 04-10-2016 22:33
Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Emeğinize sağlık. Tasarım günlükleri eklemenizde iyi olmuş. Teşekkürler..
 
 
#1 azra 29-09-2016 16:35
:-) :-) :-) :-) :-)
 

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün75
Dün73
Hafta75
Ay1393
Toplam6011548

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.