Teknoloji Tasarım Projeleri Nedir ve Nasıl yapılır

Teknoloji Tasarım Projesi nedir nasıl yapılır

Teknoloji Tasarım dersinde projeler ortaya koyabilmek ve kurgulamak için insanların neden icat yapmaya çalıştıklarına bakmak gerekir. Örneğin uçakları neden yapmışlar? İnsanlar bir yerden başka bir yere gitmenin zorluğu ve sıkıntılarına çare olacağını düşünerek, kuşlar gibi uçmayı hayal etmişlerdir. İnsanlar projeler ve icatlar ortaya koymak için sorunlarından harekete geçmişler. Hayatlarını kolaylaştırmayı düşünmüşler. Uçağı icat eden insanlar, bu icadı geliştirerek diğer ihtiyaçları içinde çözümler üretmişlerdir. Ama dikkat edin ilk başlarda teknik imkanlar yeterli olmasa bile hayal kurmuş, onları kuş kanadı gibi denemeler ile kurgulamışlardır. Bu gün bilimkurgu dediğimiz geleceğe dair yazılan, çizilen ve filmi yapılan bir çok kurgu gelecekte bazı farklılarda olsa gerçekleşebilme ihtimali vardır.

Proje üretme gerek var mı? Boş işler mi? Para kazandırır mı?

Hayal Kurmaktan para kazanılır mı? İcatlara kapı açar mı? Evet kazanılır. Hem çok inanılmaz paralar kazanılmaktadır. Dünya üzerinde hayalden para kazanılan alanları inceleyelim. Örneği hayali hikaye, roman yazarları çok büyük paralar ve ün kazanmışlardır. Jules Verne Bilim Kurgunun babası olarak kabul edilmiştir. Hikayelerinde daha önceden icat edilmemiş makinalar hayal edilmiştir. Zamanla bu fikirlerin icat olarak gerçekleştiğine dünya şahit olmuştur.

Bilim kurgu filmlerinii düşünün. Bu alanda milyarlarca dolar kazançlardan söz edilmektedir. Büyük bir sektördür. Uzay gemileri ve inanılmaz icatlar bilim kurgu filmlerde gerçekleşmiş gibi canlandırılmakdır. Starwars gibi filmler... Bu hayali filmlerde geçenler gelecekte icat hedefleri olarak bilim dünyasının çalışmalarına yön verebilmektedir.

Neden Hayal kurarız? Hayallerimizde istediğimiz şeylerin çok kolay bir şekilde gerçekleştiğini hayal ederiz. Çok daha güzel bir dünya hayal ederiz. Yani tasarım işin içine girer. Örneğin insanlar kuşlar gibi uçmayı hayal etmiş ve uçak vs uçan araçları icat etmişler bununla yetinmeyerek geliştirmenin hayali ile çalışmalara devam etmektedirler.

Proje tasarlamanın ve kurgulamanı öğrencilere faydası nedir ? Hayatımızda sorunlarla karşılaştığımızda buna çözüm aramaktansa kavga eder, üzülür sürekli şikayet ederiz. Teknoloji Tasarım dersinde, öğrencilere, hayatı kolaylaştırabilecek, sorunlara çözüm olacak, değişim ve gelişim sağlayabilecek fikirleri hayal etmeleri bunları da belli bir mantık ile kurgulamaları istenir. Öğrencinin fikrinin bugünkü teknolojik imkanlar ile gerçekleştiremeyecek olması önemli değildir. Önemli olan hayalinde ki fikri bulmak ve kurgulayıp çizimle ifade edebilmektir. Öğrenci bu çizimden değerlendirmeye tabi tutulur? Kurgusu gerçekleştirilebilecek bir fikirse üretiyorum etkinliğinde kullanabilir. Tüm bunlar, öğrencinin sorunlar karşında çözüm üretebilen bireyler olmasını hedefler. Hayatı değiştirip geliştirebileceğini kavratır. Üreterek hem kendine hem topluma fayda sağlayabileceğini öğretir. İllaki çok önemli icatlar bulması da gerekmez.

Öğretmen not verirken ne yapmalıdır? Öğretmenler öğrencinin yüksek not konusunda rahat olmalarını endişe duymamalalarını sağlamalıdır. Bunun için öğrencilerin süreç boyunca sorumluluklarını yerine getirmiş olmalarının yüksek not almak için yeterli olacağı güvencesi vermelidir. Sonuçta ortaya çıkan kurgu çok iyi olmayabilir. Bu da normaldir. İyi olanlar ayrıca ödüllendirilebilir ama çok büyük not farkı olmayabilir. İyi projelerin sergileneceğinin söylenmesi bile oldukça büyük bir motivasyon olacaktır.

Veliler şikayet etmemeli yardım etmelidir? Malesef veliler bazen öğretmenlerin önündeki en büyük engel olabilir. Veli bu işlerin gereksiz olduğunu çocuğuna söyleyerek, öğretmene söylendiği zaman bu çocuğun motivasyonun düşürecek dolayısı ile sorumsuzluğa sebep olacaktır. Sonra neden notu düştü noktasında herkes üzülecektir. Veli kesinlikle öyle şeyler söylememelidir. Sonuçta bunların faydalı olduğu noktasında bilimsel çalışmalar olmuş, devletin ilgileri tarafından uygulamaya konmuştur. Şikayet etmektense yardımcı olmak ama - ödevini yapmak anlamında değil - herkes için daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

TEKNOLOJİ TASARIM PROJELERİ

Proje tasarımlarındaki en büyük sorun çizim sorunu. Öğrenciler çizimler ile fikirleri ifade edebilme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu soruna yönelik çözüm fikirlerimizi ve dersimizi içerek bir sayfa hazırlamaktayız. Yakında..

Yorumlar  

 
#2 Zeynep 04-08-2022 08:03
Bana proje ver yada at
Alıntı
 
 
#1 Zeynep 04-08-2022 08:03
Lütfen bana 2022 teknolojik tasarım projeleri gösterin
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün179
Dün1636
Hafta3530
Ay37220
Toplam7954615

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.