teknoloji tasarım dersi ürün dosyası

Teknoloji Tasarım Dersinden Nefret Ettirmeyelim Sevdirelim

Teknoloji Tasarım Dersi Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimizin, Teknoloji Tasarım dersinden nefret etmelerine sebep olmamalı, tam tersi sevmelerini veya en azından saygı duymalarını sağlamaya çalışmalıdırlar. Teknoloji Tasarım dersini öğrencilerimizin sevmesi velilerimizin saygı duyması için neler yapmalı veya yapmamalıyız.

teknoloji tasarım dersini sevdirelim

1- Nefret ettirmek istemiyorsak fazla masraflı malzemeler alınmasını istememeliyiz

Aslında Teknoloji Tasarım Dersi öğretim programında da fazla masraf gerektirmiyor. Örneğin 7. sınıflarda Atık Malzemelerden Ürün Tasarımı yapmalarını isterken, malzeme ve tasarım seçimini onlara bırakmalıyız. Böylece aileler çocukları için evde bulunan atık malzemeleri değerlendirecek farklı tasarımlara yönelecek, ekonomik durumuna göre de kendilerini zorlamayacak bir tasarım için, çocuklarına sıkıntı çekmeden yardımcı olacaklardır. Ama bazı durumlarda öğretmenler malzemeleri kendileri yazdırıyor. Örneğin bir tane atık malzemeyi işlemek için öyle ek malzemeler alınmasını istiyorlarki kitapların devlet tarafından bedava dağıtılması yerine keşke bu dersin malzemeleri bedava dağıtılsa istiyorsunuz. Veli derse kızıyor. Bu nasıl ders diyor. Gereksiz diyor. Öğretmene kızıyor. Bu tavırlar ile de çocuğun derse yönelik motivasyonunuda kötü yönde etkiliyor. İşin sonunda o kadar masraf emek birde öğretmen notu düşük verdiyse, Teknoloji Tasarım dersinden nefret tavan yapıyor. Bu nedenle Teknoloji Tasarım Dersinde projeleri mümkün olduğunca düşük maliyetli veya atık malzemelerin kullanımı olarak seçiniz. Bunuda veliye hissettirin. Amacımız, öğrencilerin ve velilerin masraf yüküne girmesi değil. Bu arada serbest bırakıldığında bazı durumlarda çok daha mafraflı projelerde çıkacaktır. Ama siz demediğiniz ve zorlamadığınız için bu masraflar ailelerin zoruna gitmemektedir.

2- Öğrencilere aynı malzemelerden ürün yaptırmaya çalışmayınız

Örneğin Teknoloji Tasarım Dersinde Atık Malzemelerden ürün tasarımında aynı malzemeler ile benzer veya aynı ürünleri yapmaya çalışmaları özgün fikirlerin ortaya çıkması heyacanını sınırlandıracaktır. Aynı malzemeler ile farklı ürünler yapılabilir ama bu yinede sınırlandıracak ve zorlayacaktır. Öğrenci Teknoloji Tasarım Dersinde, Yaşamak istediğim Evim projesini yaparken malzeme tercihi serbest bırakılmalıdır. Öğretmenler; biz öğrencileri malzeme konusunda serbest bıraktığımızda, bu seferde hiç bir şey yapmıyorlar diyebilirler. Ama zorlayıp nefret ettirmekte çözüm değildir. Öğretmenler, Ev Maketi için öğrencilerine hangi malzemelerin kullanılabileceğini söyleyebilirler.

3- Not Almayı kolaylaştırın ve Notlarınızı yüksek tutunuz

Hoşunuza gitsin yada gitmesin, buna Teknoloji Tasarım Dersi öğretmenleride dahil, çocuklarının bu dersten yüksek not almasını bekler, düşük not almasını asla istemezler. Bu arada matematiktan 80 iyi bir not algısı var iken, Teknoloji Tasarım Dersinden 90 almaları bile düşük algısı hakimdir. Bu nedenle velilere öğrencimiz, ders ile ilgili elinden geleni yapar, malzemeleri getirir, zamanında projelerini teslim ederse  yüksek not verebileceğinizi söylemeli veya hissettirmelisiniz. Bir ürünü yaparken, ürünün güzelliğine, öğrencinin imkanları, ailesinin desteği vb durumlar etki etmektedir. Bu nedenle projenin güzelliği not konusunda çok belirleyici olmamalıdır. İki öğrenci düşünün. İkisinde sorumluluklarını yerine getiriyor çaba gösteriyor ama birisinin projesi güzel diğeri değil. Not olarak bir tanesi 100 ise diğeri en düşük 90-95 olmalıdır. Yani öğrenci ve veli üzerinde düşeni yaptığında iyi not alınacağını bilmelidir. Böylece bir çok öğrenci motive olur ve zaten ortaya güzel sergilik işlerde çıkacaktır.

4- Velilierle iletişime geçiniz

Örneğin öğrenci zamanında projesini getirmiyor, dersle ilgilenmiyor. Bir kaç uyarıdan sonra velisine mesaj gönderin veya arayın. Sizin bu tavrınızı gören diğer öğrencilerde dikkat edecek. Böylece bu küçük zahmet sizi bir çok zahmetten kurtaracaktır. Ayrıca veliye haber vermenize rağmen öğrenci sorumsuz davranırsa burada alacağı düşük nottan dolayı sizi suçlamayacaklardır. Veliyi aradığınızda düşük not almasını istemediğim için diye söyleyebilirsiniz.

Yorumlar  

 
#3 Nefret etmek 28-11-2019 08:11
Hala nefret ediyorum hocam 65 verdi benim en düşük notum oo kdar değildi yhaa :-? :-x
Alıntı
 
 
#2 NEFRET 29-11-2017 15:50
Kusura bakmasın ancak hocamız sayesinde nefret ediyoruz artık dersten... :-|
Alıntı
 
 
#1 zeynep 23-11-2017 16:58
Olmuyor işte öyle yapınca ya da atık malzemelerimizde olmayabilir.

Cevap: Neredeyse her ürün ambalajda satılır duruma geldi. Böyle bir zamanda bazen alışveriş poşetimiz kadar, atık çöpümüz oluyor. O yüzden atık malzemelerimizin olmaması nerede ise mümkün değil. Atık şişeler, peynir zeytin kutulurı, boş pet şişeler, yumurta kolisi vb..
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün2901
Dün3522
Hafta6423
Ay67718
Toplam7813038

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.