Teknoloji Tasarım Fikirleri Teknoloji Tasarım PROJELERİ

Teknoloji Tasarım Proje Örnekleri 2

Teknoloji Tasarım Proje Örnekleri 2

Sorun 51- Öğrencilerin okurken veya yazarken deftere veya kitaba çok yakından bakması ve gözlerinin bozulması.

Örnek proje çözümü: Bunun için yaklaşma ile tetiklenen elektronik devreler kullanılabilir. Bu parçalardan birisi okunacak-yazılacak kitap yada deftere tutturulur. Diğeri de gözlük. bandana gibi bir malzemeye tutturulabilir veya özel olarak yapılır. Öğrenci yazmak veya okumak için kitaba çok yaklaştığında ise uyarı ışığı veya alarm-titreşim aktif olur. Bunun verdiği rahatsızlıktan kurtulmak içinde öğrenci mesafeyi uzatır. Zamanla alışkanlık haline geldikten sonra kullanılmayabilir. Bu Teknoloji Tasarım sorun ve Örnek proje çözümü fikri ile aşırı yakından okuma-yazma sebebiyle oluşan göz sağlığı bozulmalarının önüne geçilebilir.

Sorun 52- Öğrencilerin çantalarının çok ağır olması.

Örnek proje çözümü: Öğrenciler her gün ders programına göre çanta hazırlama noktasında tembellik ederler ki böyle bir durumda çanta çok ağırlaşır. Ders programına uygun kitaplar götürülse bile ağırdır. Bu da sağlık açısından da öğrenciler için kötü bir durumdur. Teknoloji Tasarım dersinde bu soruna Örnek proje çözümü olarak şöyle bir fikir tasarlayabiliriz. Öncelikle devlet tarafından öğrencilere verilen kitapların konuları bütün bir yılı kapsayacak şekildedir. Bu da kalın ve ağır kitaplar demektir. Buluş fikrimize başlamadan önce öğretmenlerimizden dersleriyle ilgili 1. dönem ve 2. dönem ünitelerini öğrenmeliyiz. Kitapları dönem konularına göre yaklaşık ortadan ikiye bölmeliyiz. Devlet tarafından dağıtılan ders kitapları genelde aynı boyuttadır. Bu kitaplara uygun, şeffaf asetat gibi bir malzemeden kitapları takabileceğimiz bir kap tasarlamalıyız. Bu kap sayesinde ayrıca kitabı kaplama zahmetinden de kurtuluruz. Burada buluş fikri olarak pratik bir kitap kabı tasarımı yapmalıyız.

Sorun 53 – Bisikletle giderken ellerin üşümesi.

Örnek proje çözümü: Bisikletin tutma yerlerine ellerin girebileceği bir tasarım yapılabilir.

Sorun 54- Toplu ulaşım araçlarında hareket halinde iken açık kapıdan düşen insanların yaralanması veya hayatını kaybetmesi.

Örnek proje çözümü: AKILLI KAPILI ARAÇ TASARIMI = Maalesef medyada açık kapı sebebi ile yaralanan ve vefat den insanlarımızın haberlerini duyuyor ve üzülüyoruz. Şoförün aracın hareket halinde iken kapıları açık tutmamasının gerektiğini biliyoruz. Ama herşeye rağmen bu üzücü olaylar yaşanıyor. Ben çözüm olarak akıllı kapılara sahip araç tasarımı yapılabileceğini düşünüyorum. Sistemde eskisi gibi manuel-elle kapıları açıp kapatacak düğmeler olmalı, fakat bu düğmeler aracın hareket sistemine bağlanacak sensörler ile hareket halinde iken çalışmamalı – pasif durumda olmalıdır. Böylece şoför durmadan kapıyı açmak istediğinde, kapı açılmayacaktır. Araç durduğunda ise açılacaktır. Kapı açıkken de şoför aracı hareket ettirmek istese bile hareket ettirecek sistemler kapıyı algılamalı ve pasif halde kalmalıdır. Şoför kapıyı kapattığında örneği gaz pedalı aktif hale gelmeli ve araç hareket etmelidir. Her şeye rağmen acil durumlar için bu sistemi pasif hale getirecek göz önünde olmayan başka bir düğme daha olmalıdır. Bu projeyi çizebilir maket üzerinde gösterebilirsiniz. Sonuçta günümüz teknolojisi ile yapılabilir. Maliyet konusuna gelince. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır. İnşallah zamanla bu fikrimizin kullanıldığı araçları yollarda görür daha güvenle toplu ulaşım araçlarını kullanırız.

Sorun 56- Devamı gelecek !…

Örnek proje çözümü:

error: İçerik korunmaktadır !!