teknoloji tasarım dersi ürün dosyası

Teknoloji Tasarım Proje Örnekleri

Teknoloji Tasarım Proje Örnekleri

Sorun 41- Soğuktan ciğerlerin üşütülmesi ve hastalanma sorunu.

Örnek proje çözümü: Teknoloji tasarım dersi için bu soruna şu şekide Örnek proje çözümü bulabilirsiniz. Özellikle insanın sırtı ile göğsünü kapatacak (çelik yelek gibi) ısıtıcılı, insan vücudunun anotomisine uygun bir kıyafet tasarlanabilir. Bu ürün çok iyi yalıtımlı olup, vücut ısısını dışarıya vermemeli, aynı zamanda da soğuğu içeri almamalıdır. Termostat ayarı ile derece düştüğünde ısıtıcılı rezistanlara akım gelmeli ve ısınma sağlanmalıdır.

Sorun 42- Okul ve toplu ulaşım araçlarında hastalıkların ellerden başkalarına bulaşması.

Örnek proje çözümü: Toplu ulaşım araçlarında insanların ortak temas noktaları, özellikle destek amaçlı tuttukları yerlerdir. Bu alanlarda biriken mikrop ve virüsler eller vasıtası ile hastalıklara sebeb olmaktadır. Fikir üretmenin yöntemlerinden bir tanesi tersten düşünmedir. Herkes ortak tutamağı kullanıyor. Halbuki herkesin kendi tutamağı olsa. Öyle bir tasarım yapalım ki kendi tutamağınızın elinisin değmediği uç kısmı, otobüste tutamak yerlerinde tasarlanan kancalara tekılabilsin. Böylece herkesin elinin değdiği tutamakları kullanmak zorunda kalmazsınız. Virüs ve mikroplarınıda paylaşmış olmazsınız. Teknoloji tasarım sorunu ve Örnek proje çözümü fikri olarak geliştirebilirsiniz.


Sorun 43- Sınıflarda havanın kirli olması ve havalandırma sorunu.

Örnek proje çözümü: Teneffüslerde sınıfları havalandırmak için pencelere camlarını açarak havalandırmaya çalışırız ama bazen ihmah ve unutkanlık ile havalandırma işi aksar. Bunun için okul ziline bağlı olarak teneffüs zili ile tetiklenerek açılan, pencelelerin üst camları otomatik olarak havalandırmayı sağlar. Ders zili başladığında ise kapanacak bir sistem geliştirilebilir. Böylece otomatik havalandırma olur. Bunun maketi yapılabilir.

Sorun 44- Çay-Kek-Pasta ikramı sırasında sehpa getirme sorunu

Örnek proje çözümü: Koltuktan çekmece gibi çıkan sehpanın işlevinin görecek çay, kek, pasta konacak kanepe inovasyonu ve tasarımı yapılabilir. Tasarım 1 klayınız >> Tasarım 2 Tıklayınız >>

Sorun 45- TV kumandasının kaybolması sorunu

Örnek proje çözümü: TV'nin üzerinde kumanda bulma tuşu olabilir. Kumanda bulma tuşuna basıldığında kumandada ki alıcı bunu algılar. Kumanda ışık yanıp sönerken, alarmda çalar.

Sorun 46- Evde önemli bir eşyanın kaybolması sorunu

Örnek proje çözümü: Alıcı verici şeklinde bir cihaz yapılır. Örneğin bebek telsizi gibi bir ürün bu amaçla kullanılabilir. Genelde kaybolma sorunu yaşadığınız bir ürüne alıcı kısmını mokte ederseniz. Kaybolduğunda ise vericiden ses veya sinyal göndererek ışık ve sesli olarak yerine tespit edebilirsiniz. Çizim için tıklayınız >

Sorun 47- Dolaptan kıyafetimi bulma ve çıkartma sorunu

Örnek proje çözümü: Bunun için parayı atınca istediğimiz meşrubatı veren dolaplardan esinlenebiliriz. Akıllı elbise dolabı projesi ile dolap ekranında ürünü seçiyoruz. Dolapta bize seçtiğimiz ürünü kapağını açıp uzatarak veriyor. Çizim İçin Tıklayınız >

Sorun 48- Salata yapmanın uğraştırması ve zaman alması sorunu

Örnek proje çözümü: Salata yapma makinesi olarak öğrenci tasarımı çizimi için tıklayınız >>

Sorun 49- Koltukların altına süpürge ile ulaşma ve temizleme sorunu.

Örnek proje çözümü: Elektrik süpürgesi ile koltuk altıklarını süpürmek için önce koltukları çekmemiz veya birilerinin kaldırması gerekir. Örnek proje çözümü olarak elektrik süpürgesi yaklaştığında, sensörle ile bunu algılayan koltuklar asansör sistemi gibi ayaklarından ykarı doğru kalkar. Böylece altını rahatça süpürme imkanı oluşur. Sonrada aşağı doğru tekrar iner. Böylece koltuk-kanepe altını temizlemek çok kolay hale gelir. Proje çizimi için tıklayınız >>>

Sorun 50- Yemeğin ne zaman ısındığını anlama sorunu.

Örnek proje çözümü: Yemeği pişirirken veya ısıtırken, sıcaklık derecesini ölçen bir kaşığımız olsa böylece yemeği az veya fazla ocak altında tutmaktan kurtuluruz. Öğrenci proje çizimi için tıklayınız.

Sorun 51- Öğrencilerin okurken veya yazarken deftere veya kitaba çok yakından bakması ve gözlerinin bozulması.

Örnek proje çözümü: Bunun için yaklaşma ile tetiklenen elektronik devreler kullanılabilir. Bu parçalarda birisi okunaca-yazılacak kitap yada deftere tutturulur. Diğeride gözlük. bandana gibi bir malzemeye tutturulabilir veya özel olarak yapılır. Öğrenci yazmak veya okumak için kitaba çok yaklaştığında ise uyarı ışığı veya alarm-titreşim aktif olur. Bunun verdiği rahatsızlıktan kurtulmak içinde öğrenci mesafeyi uzatır. Zamanla alışkanlık haline geldikten sonra kullanılmayabilir. Bu Teknoloji Tasarım sorun ve Örnek proje çözümü fikri ile aşırı yakından okuma-yazma sebebiyle oluşan göz sağlığı bozulmalarının önüne geçilebilir.

Sorun 52- Öğrencilerin çantalarının çok ağır olması.

Örnek proje çözümü: Öğrenciler hergün ders programına göre çanta hazırma noktasında tembellik ederler ki böyle bir durumda çanta çok ağırlaşır. Ders programına uygun kitaplar götürülse bile ağırdır. Bu da sağlık açısından da öğrenciler için kötü bir durumdur. Teknoloji Tasarım dersinde bu soruna Örnek proje çözümü olarak şöyle bir fikir tasarlayabiliriz. Öncelikle devlet tarafından öğrencilere verilen kitapların konuları bütün bir yılı kapsayacak şekildedir. Bu da kalın ve ağır kitaplar demektir. Buluş fikrimize başlamadan önce öğretmenlerimizden dersleriyle ilgili 1. dönem ve 2. dönem ünitelerini öğrenmeliyiz. Kitapları dönem konularına göre yaklaşık ortadan ikiye bölmeliyiz. Devlet tarafından dağıtılan ders kitapları genelde aynı boyuttadır. Bu kitaplara uygun, şeffaf asetat gibi bir malzemeden kitapları takabileceğimiz bir kap tasarlamalıyız. Bu kap sayesinde ayrıca kitabı kaplama zahmetinden de kurtuluruz. Burada buluş fikri olarak pratik bir kitap kabı tasarımı yapmalıyız.

Sorun 53 - Bisikletle giderken ellerin üşümesi.

Örnek proje çözümü: Bisikletin tutma yerlerine ellerin girebileceği bir tasarım yapılabilir.

Sorun 54- Toplu ulaşım araçlarında hareket halinde iken açık kapıdan düşen insanların yaralanması veya hayatını kaybetmesi.

Örnek proje çözümü: AKILLI KAPILI ARAÇ TASARIMI = Malesef medyada açık kapı sebebi ile yaralanan ve vefat den insanlarımızın haberlerini duyuyor ve üzülüyoruz. Şoförün aracın hareket halinde iken kapıları açık tutmamasının gerektiğini biliyoruz. Ama herşeye rağmen bu üzücü olaylar yaşanıyor. Ben çözüm olarak akıllı kapılara sahip araç tasarımı yapılabileceğini düşünüyorum. Sistemde eskisi gibi manuel-elle kapıları açıp kapatacak düğmeler olmalı, fakat bu düğmeler aracın hareket sistemine bağlanacak sensörler ile hareket halinde iken çalışmamalı - pasif durumda olmalıdır. Böylece şöfor durmadan kapıyı açmak istediğinde, kapı açılmayacaktır. Araç durduğunda ise açılacaktır. Kapı açıkkkende şöfor aracı hareket ettirmek istese bile hareket ettirecek sistemler kapıyı algılamalı ve pasif halde kalmalıdır. Şoför kapıyı kapattığında örneği gaz pedalı aktif hale gelmeli ve araç hareket etmelidir. Herşeye rağmen acil durumlar için bu sistemi pasif hale getirecek göz önünde olmayan başka bir düğme daha olmalıdır. Bu projeyi çizebilir maket üzerinde gösterebilirsiniz. Sonuçta günümüz teknolojisi ile yapılabilir. Maliyet konusuna gelince. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır. İnşallah zamanla bu fikrimizin kullanıldığı araçları yollarda görür daha güvenle toplu ulaşım araçlarını kullanırız.

Sorun 56- Devamı gelecek !...

Örnek proje çözümü:

* Önceki : 21-40 sorun ve Örnek proje çözümü için tıklayınız >>>

* Önceki : 1-20 sorun ve Örnek proje çözümü için tıklayınız >>>

Sorunlar ve Örnek proje çözümler eklenerek devam edecek...

...... Sorunlar ve kendi bulduğunuz Örnek proje çözümlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Buradaki sorunların birden çok Örnek proje çözümüü olabilir ve bulduğunuz her farklı Örnek proje çözümüde buluştur.

Yorumlar  

 
#20 Orman perisi 26-11-2023 19:49
Cidden güzel olmuş, ellerinize sağlık.
Alıntı
 
 
#19 Tuana 19-11-2023 14:40
:D :D çok güzel ödevimde yardımın dokundu thank you asko folo
Alıntı
 
 
#18 Kahraman 10-11-2023 03:11
Bana bir örnek verir misiniz ||* ||*
Alıntı
 
 
#17 isimsiz 09-01-2022 14:24
gerçekten çok iyi bunlar ama benim teknoloji tasarım hocam çok İNSAFSIZ biri olduğu için bular yetmicek :( ben şimdi nerden bulucam ya neyse ya 1 hafta daha hasta olsam yeter bana
Alıntı
 
 
#16 Kübra 17-02-2021 10:13
Mutişş bayağı güzel bir sunum olacak
Alıntı
 
 
#15 ESMANUR 22-11-2020 09:39
benim babanem okuma yazma bilmiyor ve şeker hastası olduğu içi ilaç kullanıyor ve ne zaman kullanacağıı bize soruyor
çözüm =kutuların üstünde bir çip olacak oraya dokunduğumuzda (öğleden sonra tok karnına yut vs.)diyecek vezorluk çekmeyecek .
Alıntı
 
 
#14 Betül 14-11-2020 15:25
Woah gerçekten çok teşekkürler.
Alıntı
 
 
#13 Fenomen 02-03-2020 20:36
8) Sorun hayvanların dışarıda üşüyüp aç kalması
Cevap:Hayvanlar için iki veya ikiden fazla odalı bir kulübe yapıp bir boru yardımıyla da onlara otomatik olarak yemek verebilmek
Alıntı
 
 
#12 Sdde 26-12-2019 16:40
Alıntılandı taekookreal:
Sorun: okul tuvaletlerinin kırık olması çözümü ne olabilir? :-)

Evet
Alıntı
 
 
#11 Sağolun 06-12-2019 18:38
:D :lol: :-) ;-) 8) :P :roll: çok işime yaradı sağolun.
Alıntı
 
 
#10 Nurgül 28-11-2019 19:35
;-) bazıları çok uzun sadece 24 tanesini yazdım. Açıkçası uzun olanları yazmaya üşendim
Alıntı
 
 
#9 Canberk 23-10-2019 17:26
Çoğu güzel ama bazıları saçma ama yinede işe yarar :sigh: :sigh: :o
Alıntı
 
 
#8 taekookreal 12-03-2019 16:25
Sorun: okul tuvaletlerinin kırık olması çözümü ne olabilir? :-)
Alıntı
 
 
#7 furkan 10-01-2019 18:01
bana daha çok lazım teknoloji tasarım dersi için :-)
Alıntı
 
 
#6 aliye 25-12-2018 17:39
;-) Sorun: Sokak hayvanlarınin zarar görmesi
Çözüm: tasma ile zarar veren kişi nin bildirimle zabıtaya haber vermesi
Alıntı
 
 
#5 Asel 16-12-2018 17:26
:-? :-? Güzel ama daha fazla lazım bana 60 tane :-| :-* :sigh:
Alıntı
 
 
#4 EĞİTİM BABA 06-12-2018 17:25
;-) ) ;-) ;-) Bence güzel fikirler var öğrencilerin de ilham alabileceği bir site :lol::lol:
Alıntı
 
 
#3 Taha 26-11-2018 15:47
hiçbirini yapamam yapaileceğimiz şeyler ekleyin :-x :-x :-x
Alıntı
 
 
#2 Gizem 20-11-2018 07:15
:sigh: Bazıları baya ıyı bazılarının cevabı yok ve ya saçma...

Cevap : O nedenle öğretmenler sizden 5-10 tane sorun bulmanızı isterler. Çünkü burada amaç içinden en uygun olanı eleyerek seçmektir. Sizde sorunları bulurken saçma olacak diye bana gülecekler diye denemez ve yazmaktan korkarsanız hiç bir şey bulamazsınız. Paten kayan herkes ilk başlarda öğrenirken gülünç duruma düşmüştür. Ben düşmeden öğreneceğim diyorsan o işe hiç başlama. Ayrıca bırak önce gülsünler. Son gülecek olan sen olduktan sonra önemi yok. Rahat ol. Başarılar...
Alıntı
 
 
#1 ismail 15-11-2018 17:13
sorunumuz araçların hızlı akü bitmesi


ÇÖZÜM: güneş enerjili bir araç tasarlamak
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün3228
Dün3522
Hafta6750
Ay68045
Toplam7813365

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.