teknoloji tasarım dersi ürün dosyası

Teknoloji Tasarım Sorunlar ve Çözümleri 2

teknoloji tasarım sorunlar çözümler

Sorun 21- Evde yokken tesiat arızaları sonucu su kaçaklarının önlenmesi.

Çözüm: Tek hareketle kolay açılan vana yanına, değirmen gibi suyun akışı ile harekete geçerek vanayı kapatan bir sistem tasarlanabilir. Evde kimse yokken tesiat arızası ile akmaya başlayan suyun hareketi, çarklar döner, bu hareket vanayı hareket ettirerek kapatır.

Sorun 22- Çiçeklerin sulanmasının unutulması ve kurumaları.

Çözüm: Saksı içerisine yerleştirilen bir sistemle toprağın kuruması ile tetiklenen, "lütfen beni sula" diyen bir ses kayıtlı alarm devresi aktif hale gelir. Gece ışıga duyarılı bir devre ile alarmın gece değil gündüz ses çıkartmasını sağlayabilir. Lütfen Beni Sula diyen çiçek saksısı

Sorun 23- Kışın - karanlıkta araçların camlarının buzunun zor temizlenmesi.

Çözüm: Buz kazıcıya, küçük bir fener monte edilebilir. Veya küçük bir ampül, pil, anahtar ile yapılabilir. Işıklı buz kazıyıcı ile buz tutan camlar gece karanlıkta çok kolay bir şekilde temizlenecektir.

Sorun 24- Araçların camlarının buğulanması.

Çözüm: Buğulanma sabunlu yüzeylerde olmaz. Kendi sıvısı içinde olan ayakkabı silmek için olan bir süngerden alınır. Kendi sıvısı yerine sabunlu su eklenir. İç camlara uygulanır. Böylese buğulanmayı önleyici cam sileceği süngeri olarak tasarlanan ürün satışa sunulabilir.

Sorun 25- Kar yağdığında buzlanma yüzünden araçların hareket edememesi veya kara saplanması.

Çözüm: Aracın hareketini sağlaması için patinaj yaparak, iyice kayganlaşan alandan kurtulması gerekir. Tekerlerin altına 30cm eninde 1m uzunluğunda, katlanabilir iki adet tırnaklı lastik tasarımı yapılır. Araç tekeri patinaj yaptığında tekerle yol arasına sıkıştırılarak konur. Lastik tırnakları alttan zemine yapışır. Üsttende tekere tutunur. Böylece araç ilk hareketini sağlar ve patinaj yaptığı yerden kurtulur. Her araca lazım bir tasarım ürünü.

Sorun 26- İlaçların zamanında içilmesinin unutulması

Çözüm: Saatli-alarmlı ilaç takvimi tasarlanabilir. Günde hergün aynı saatte ilaç alınacak. Bunun unutulmaması için o saate alarm kurulur. Alarmı susturmak içinde ilaç tableti takvimden çıkartılması gerekir. Öyle tasarım yapılırsa böylece ilaç içmeyi unutma sorunu kalkar. İlaç içmeyi hatırlatan takvim olarak ürün piyasaya sürülebilir.

Sorun 27- Okulda gürültü yapanlar yüzünden, diğer öğrencilerin dersi iyi dinleyip öğrenememesi.

Çözüm: Gürültü yapan öğrencinin çevresinde, ses geçirmeyen, kırılmaz, şeffaf cam kafesin çıkması. Fakat bu kafese dışarıdan ders ile ilgili ses ve görüntülerin gelmeye devam etmesi. Sınıf ile iletişimi olması gerektiği gibi normal olduğunda kafesin kalkması. :) (Not: Öğrenci sınıftan atılmamış ve eğitim öğretim hakkıda elinden alınmamış oluyor. Eğitim öğretim ortamını engellemesininde önüne geçilmiş oluyor.) Ama asıl çözüm öğrencinin başkalarının eğitim hakkına saygılı olması yönünde eğitilmesi ile olur. Böylece öğrenci bilinçli olur ve eğitim ortamını bozacak gürültü ve saygısızlık yapmaz. Esas çözüm budur.

Sorun 28- Bisiklette giderken yağmura yakalanma ve soğuk olma sorunu.

Çözüm: Yağmur yağdığında bir düğme ile yağmurdan koruyan kapılı şeffaf bir şemsinyenin oluşması

Sorun 29- Okulda uçlu kalemlerimizin sıranın üstünde yere düşmesi ve ucunun bozulması.

Çözüm: Sıralara çektikçe uzayan, ( ama sıra ile yer mesafesinden kısa) kalemin arkasına takılabilen bir misina düzeneğil yapılmalıdır.

Sorun 30- Tenefüslerde sıra üstündeki kalemlik ve kalemlerin kaybolması.

Çözüm: Elbiselerdeki kilit koruma gibi sistemindeki gibi, öğrenci sırası ile kalemliği birbibirine bağlayabilir. Kalemliklerin içine pencere-kabı alarmı sistemi monte edilebilir. Fermuarı açarken alarm çalar. Panikler ve hırsız çalamaz.

Sorun 31- Öğrencilerin ödev - çalışmalarının kontrol edilmesinin zaman alması ve zorluğu.

Çözüm: Akıllı öğretmen masası ve buna ağla bağlı akıllı öğrenci sıraları olabilir. Ödev sayfalarını her öğrenci aynı anda, sıraların üzerinde ki ekrana tarattırır. Cevaplar ve kodlamalar otomatik olarak sonuçlanır. Bu ağ sistemi tüm ülkede olsa, Türkiye geneli sınav sonuçları, sınavdan hemen sonra sonuçlanır. Karekod ile çalışmaların hangi kimliklere ait olduğuda otomatik olarak doğrulanır.

Sorun 32- Küçük çocukların yemeklerini yememe konusunda direnmeleri.

Çözüm: Çocuklar damak tadı alışmadığı ve hep tatlı yiyecekler istedikleri için sebze-tahıl yemeklerine karşı direnirler. Tatlının malum yemeğin sonuna yenilmesi uygundur. Çocuğun yemeğini bitirdikten sonra alttaki sürpriz tatlıya ulaşabileceği bir tabak tasarımı yapılabilir. Çocuk oyun heyecanı ile yemeğini bitirir. Bu şekilde zamanla damak tadı alıştığı için sonraki zamanlarda da o yemeği normal tabaktanda yiyecektir. Bu fikir ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve özellikle tasarım çizimlerini yapmayı düşünüyorum.

Sorun 33- Kalorifer peteklerinin odanın havasını kurutması ve öksürük sorunu.

Çözüm: Bu konuda kalorifer peteklerine takılan su kapları var. Bizde kendi tasarımlarımızı yapabilir bunları geliştirebilir ek özellikler ile inovasyon yapabiliriz. Çorba gibi sıcak içeçekler için satılan aliminyum kaseler kullanılabilir. Kolay eğildiği için kalorifer peteğine göre eğip bükebilirsiniz. Ayrıca su seviyesi çok azaldığında uyaran bir sistemde eklenebilir.

Sorun 34- Öğrencinin evde ders çalışma planını düzenli olarak uygulamaması sorunu.

Çözüm: Akıllı program panosu olabilir. Takvim ve saate göre yapılacak çalışmalar görüntülenir. Tamamlanan çalışmalar yeşil ile yarım kalanlar kırmızı ile uyarı verebilir. Programın düzenli olarak uygulandığı internet ağı ve akıllı uygulamalar ile öğrenci, veli ve öğretmen tarafından da takip edilebilir. Öğretmen çalışma ödevlerini, yazılı tarihlerini vs internet ile gönderdiğinde panoda gözükebilir. Böylece oto kontrol sağlanmış olur.

Sorun 35- İngilizce kelimelerin öğrenilmesi sorunu.

Çözüm: Kelimeleri öğrenmenin mantığı tekrardır. Bu nedenle kelimelerin yazılışı-okunuşu ve anlamı ile ilgili olarak tekrar etmeyi sağlayacak oyunlar geliştirilebilir. Bu konuda google play uygulamaları geliştirilmiş ama cep telefonunu okulda kullanamayabilirsiniz. O yüzden kağıt vb malzemeler ile kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Sorun 36- Bayanların (genellikle) çantalarını hırsızların çalması.

Çözüm: İç içe çanta olabilir. Çantanın içinde küçük çantada değerli eşyalar olabilir. Hırsız çantayı asıldığında, çantının kulpu ile birlite, değerli eşyaların olduğu küçük çanta ayrılır. Sahibinde kalır. Hırsızın eline geçende, çok değerli olmayan malzemelerin olduğu büyük dış kısımdaki çantadır. Bu kısımda da GPSli foto makinası olabilir. Diğer küçük çantadan ayrıldığında bu makina aktif hale gelir. Hırsızın konumu akıllı telefon ile takip edilip izi bulunabilir. Hatta çantayı açtığında hırsızın ses ve fotoğrafını bir maile gönderebilir. Sonuçta bu durum hırsızlık olayını tamamen bitirmesede oldukça azaltacaktır.

Sorun 37- Sobaların insanları zehirlemesi.

Çözüm: Soba zehirlenmelerine çözüm için sobanın baca kısmına, daha iyi çekmesi için vantilatör yapılır. Sitede bu sorunun çözümü ile ilgili yapılmış olan maket tasarım için tıklayınız >>>

Sorun 38- Kar yağdığı zaman kuşların, serçelerin dışarıda aç kalması.

Çözüm: Osmanlıda evlerin çatıya yakın yüksek duvarlarında, kuş evleri olurdu. Bunun gibi kuş evleri tasarımı yapılabilir. Bunlar üretimle çoğaltılarak bina duvarlarına monte edilebilier. Yeni teknoloji ile su, yiyecek gibi ihtiyaçlar binalarda yaşayanlar tarafından karşılanabilir. Çocuklar hayvan sevgisini öğrenir.

Sorun 39- Plastik ürün ambalajlarının (örnek peynir) doğayı kirletmesi sorunu.

Çözüm: Plastik ambalajlar sadece poşetler değildir. Bir çok üründe artık plastik kutularda, ambalajlarda satılmaktadır. Bu sorun tamamen çözülemez olsada plastik kullanımını azaltacak tasarımlar yapılabilir.

Sorun 40- Defter ve kitapları kaplama sorunu.

Çözüm: Her yıl karşılaştığımız bir sorundur. Burada amaç defter ve kitapların dış kapaklarının dayanıklı hale getirilmesidir. Aslında bunun için kitap kapağı üzerine, sprey yöntemi ile sıkılan, şeffaf sağlam bir tabaka olarak yapışıp donaracak kimyasal bir karışım icat edilebilir. Böylece aldığını bir kutu spreyi kitap kapaklarının üzerine sıkarak kolayca kaplama yapabiliriz. Sonuçta proje bir fikir. Zamanla neden olmasın.

* Sonraki 41---- sorun ve çözüm için tıklayınız >>>

* Önceki 1-20 sorun ve çözüm için tıklayınız >>>

Yorumlar  

 
#22 Eyup 27-11-2023 15:07
Umarimmmmmm
Alıntı
 
 
#21 deniz asena 21-05-2022 12:17
fena değil ama maket olarak yapılacak şeyler pek bulamadım
Alıntı
 
 
#20 Eylül Irmak Öcal 25-12-2021 11:25
36.madde çizim lazım acill
Alıntı
 
 
#19 gölge 14-12-2019 14:57
bazıları gerçek hayatta yapılamaz veya yapılma maliyeti yüksek olmuş yine de iyi.
Alıntı
 
 
#18 jihyo_twice 10-12-2019 20:53
çözüm olmamalıydı ya hoca anlarsa ne halt yicez :oops: :-x :sigh: :-x

Cevap: Aynı soruna farklı çözümler bulabilirsiniz.
Alıntı
 
 
#17 Ezgi mola 26-11-2019 18:09
27.madde çok ama çok aşalıycı çünkü her kesin bir özgürlüğü var ve kimse onu elinden alamaz kusura bakmayın.

Cevap: Özgürlük başkalarının eğitim alma hakkını gürültü yaparak engelleyerek olmaz. Ama gürültü yapmak istiyorsan başkalarını rahatsız etmeyeceğin bir yerde istediğin kadar özgürce yapabilirsin ve insanların özgürce gürültü yapabildiği ortamlarda vardır. Herkes senin mantığın ile sınıfta gürültü yapma konusunda kendisini özgür hissedip yapmaya kalksa ortada öğrenim diye birşey kalmaz.
Alıntı
 
 
#16 Ercan 26-11-2019 16:39
Çok güzel fikirler var
Alıntı
 
 
#15 özkan 07-11-2019 17:34
çok basit biraz daha yaratıcı olabilirdi
Alıntı
 
 
#14 yılmaz 07-11-2019 14:08
abi sen mükemmelsin 8) 8) 8) :lol:
Alıntı
 
 
#13 Semih 18-04-2019 16:03
Keşke bu cözümlerın ürün hale getirilmiş hale oldugunu gösterse
Alıntı
 
 
#12 Fatima Ozcan 20-12-2018 17:24
Teşekkür ediyorum aklıma yeni fikirler geldi :lol: :roll:
Alıntı
 
 
#11 Gulsumtasciii 12-12-2018 16:38
Hey bence güzel olmuş ama çevre kirliliğine karşı aklima :lol: aslında bir sürü fikir geldi
8) :-* :oops: :D ;-) :-|
Alıntı
 
 
#10 Bence 06-11-2018 16:48
Bence cevapsız sorun daha fazla olmalı hocalar orjin çözüm istiyor :lol: :lol:
Alıntı
 
 
#9 Elif Tuba 22-10-2018 17:47
32 den sonrasi sorunlaro yapılmış ama çözümleri yapılmamış :-| ;-) :eek: 8) Yaparsanız iyi olur.
Cevap : Fırsat buldukça çözümleride yapılacaktır. Ayrıca çözümlere yönelik fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Alıntı
 
 
#8 derya 23-05-2018 14:40
Güzel olmuş elinize sağlık ama biraz daha işlevsel çözümler olabilirdi yinede elinize sağlık :-)
Alıntı
 
 
#7 elifcan 19-05-2018 11:13
fikirler güzel ama benim maketini yapabileceğim basit fikirlere ihtiyacım var yinede güzel elinize sağlık :P
Alıntı
 
 
#6 TR_BlackLion16 14-05-2018 08:45
fikirleriniz sayesimnmde aklıma yeni fikirler geldi tsk ederim
Alıntı
 
 
#5 hilal 13-05-2018 16:15
harrika olmuş teşekkürler:D
Alıntı
 
 
#4 Cansu 03-05-2018 16:46
Çok güzel olmuş.. Ellerinize sağlık.
Alıntı
 
 
#3 yasin 08-04-2018 11:40
sağolun
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün3153
Dün3522
Hafta6675
Ay67970
Toplam7813290

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.