1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
7.sınıf Yeni Programa UYUMLU Hazırlandı.
Örnekleri, sayfaları çevirerek izleyebilirsiniz.

7. Sınıf TT. Ürün Dosyası

İZLE

8. Sınıf  TT. Ürün Dosyası

İZLE

Teknoloji Tasarım Ürün Dosyasını Neden Almalıyım?
YENİ ÖĞRETİM PROGRAMINDA DA ÜRÜN DOSYASI GEREKLİ Mİ?

Önceki müfredattada, yeni öğretim programında da, Öğretmen; öğrencilerinin ders sürecindeki notları, çizimleri, ürünler vb değerlendirmek için öğrencisinin dosya ile sunum yapmasına ihtiyaç duyacaktır. Yeni öğretim programında da tasarım süreçleri, ürün tasarımları, tanıtım, sunum, öz akran değerlendirme formlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Teknoloji Tasarım Ürün Dosyasında, ders notları, ayrıca öğretmenin not tutturabileceği sayfalar, yeni müfredat ünite ve kazanım sıralamasına uygun sayfa dizaynı, çizim - kapak - sunum ve değerlendirme sayfaları mevcuttur. Yeni müfredat ile 7. sınıflarda Tasarım günlükleri kaldırıldığı için 7. sınıf ürün dosyasında tasarım günlüklerine de yer verilmemiştir. 8. sınıf ürün dosyası ise önceki mevzuat gereği tasarım günlükleri vardır.

KLAVUZ KİTAP OLMAYAN DERSLERDE DERS PLANI YAPILMASI

7. Sınıf ÜRÜN DOSYASI İLE ÖĞRENCİ MERKEZLİ DERS PLANI
7. Sınıf TEKNOLOJİ TASARIM ÜRÜN DOSYASI
ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİYE KLAVUZLUK EDECEK

Yeni müfredatla birlikte gelen bir klavuz kitap en azından şimdilik yok. Klavuz kitap olmayan derslerde günlük, etkinlik planı veya ünite planı yapılması gerekli görülüyor. 7. Sınıf Teknoloji Tasarım Ürün Dosyamızı hazırlarken sayfalar müfradat programını uygulamaya yönelik ders planı formatı ile hazırlandı. Ürün dosyası ile öğretmen değil aslında her öğrencinin önünde ders planı hazır oluyor. Öğrenci hangi öğretme alanı ve ünitede, hangi amaç için hangi araç gereç ile ne yapacağını biliyor ve  takip edebiliyor olacak. Bir sonraki hafta ne yapacağını biliyor olacak. Öğretmenin süreçte rahberlik etmesi yeterli olacaktır. Ürün dosyası ile böyle bir avantajınız olacak. Öğretmenlerimiz 7. sınıf ürün dosyasına uygun olarak kendi planlarını da rahatlıkla yapabilecekler. Hatta yıllık planınız bile size yeterli olacaktır.

ÜRÜN DOSYASI KULLANMAYANLARIN DURUMU !..
1- 40 lık poşet dosya en ucuzu 5-6 TL..
2- İçine fotokopili veya boş kağıtlar konacak.
3- Poşet içerisine kağıtlar konulup çıkartılacak.
4- Kıvrılmadığı için masada çok yer kaplayacak
5- Yıllık dersin akışına uygun kapak ve dosyalama zaman alacak.
6- Dosya içine gerekli formlar için yıl içinde uğraşmak zorunda kalınacak.
7- Öğrenciyi takip ve değerlendirme karmaşık ve zor olacak

ÖĞRENCİ ÜRÜN DOSYASI ALIRSAK AVANTAJLARIMIZ
Ürün dosyasının varlığı öğrencilerin derse motivasyonlarını olumlu etkiler.

1- Spiral ciltlidir ve fiyatı çok uygundur.
2- Ders süreci ile ilgili sayfalar hazırdır.
3- Poşete takıp çıkartma sorunu yoktur.
4- Spiral ciltli ve tam kıvrıldığı için masada az yer kaplar. (Önemlidir)
5- Yıllık ders akışına uygun kapaklar vardır. Öğrencinin konu takibini kolaylaştırıp dersten kopmasını önler.
6- Öğrenciler için dosyalama işini çok kolaylaştırır. Öyleki diğer dosya tutma yöntemini (masraflı, zor, zaman alıcı) istemezler ve gönüllü olarak alırlar.
7- Öğretmen ünite sayfa numarası olan bir dosya ile öğrencisinin ne yapıp yapmadığını kolay izler ve değerlendirebilir.

YENİ ÖĞRETİM PROGRAMI İÇİN DAHA FAZLA GEREKLİ NEDEN Mİ?
Yeni müfredatı (7.sınıf) henüz tam olarak kavrayamadınız. Ne anlatacak neler yaptıracaksınız? İşte bu konuda ürün dosyasının öğrenme alanı, ünite ve kazanımları doğrultusunda sıralanmış içeriği, yıl içerisinde size ve öğrencilerinize  rehberlik edecek yön verecek. Dosyada tanım ve kavramlarınızı not tutturabileceğiniz boşluklar var. Kapaklar var. Çizim sayfaları var. Değerlendirme ve sunum sayfaları var.

 

ÜRÜN DOSYALARI İŞİMİZE YARAMAYABİLİR Mİ?

Sonuçta bir defter, teknik çizim defteri ve sunum dosyası olarak kullanabileceğiniz, GELİŞMİŞ BİR SUNUM DOSYASI alıyorsunuz. Yerine yaklaşık aynı para ile aldıracağınız, spiral ciltli bir defterden veya en azından 40'lık bir sunum dosyasından, çok daha kullanışlı ve daha fazla işinize yarayacaktır. Kullananlar genellikle sonraki yıl memnun ve abone oluyor.

Açıklama: ÜRÜN DOSYALARIMIZ;
7. sınıflarda; Yeni Öğretim Programına UYUMLU,
8. sınıflarda ise Önceki öğretim programına UYUMLU
olarak
tasarlanmış ve güncellenmiştir.

Çünkü MEB Kurul Kararı Gereğince; 2017-2018 de
,
7. sınıflarda yeni öğretim programı uygulanacak, 8. sınıflarda ise
önceki öğretim programı kullanılacaktır. MEB Kararı Tıklayınız >>

Bu yıl ilk defa 7. sınıflarda yeni öğretim programı uygulanacaktır. Program ile ilgili öğretmenlere tanıtıcı eğitim ve seminerler henüz tamamlanmadığı için kafalarda bir çok soru işareti vardır. Bu noktada 7. sınıflar için tasarladığımız gelişmiş bir sunum dosyası olan ürün dosyamız, büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ürün dosyamız öğretmen ve öğrencilerimize yeni programı uygulamada yıl boyunca, rehberlik ederek kafalarda soru işsaretlerini büyük ölçüde kaldıracak,  yeninin getirdiği karmaşalıktan kurtararak verimli bir eğitim öğretim yılı geçirilmesini sağlayacaktır.

7. sınıflar ürün dosyası, yeni programa uyumlu olarak kapak ve iç sayfaları, RENKLİ olarak tasarlanmıştır. Dosya içerisinde Öğrenme ve üniteler, Kapaklar, Bilgi sayfaları, Tasarım Süreci ve Etkinlikler, Değerlendirme formları, kareli çizim ve ürün sunum sayfaları olmak üzere toplam 80 sayfa vardır.

8. sınıflar Ürün Dosyası:

Etkinlik sayfaları güncellenmiştir : Öğrenciler ve öğretmenlerimiz açısında dersi daha anlaşılır şekilde kılacak, sayfalar eklenmiştir. Öğrencilerin etkinliği daha kolay kavrayıp verimli sonuçlara ulaşmalarında öğretmenlere de yardımcı olacaktır. Ayrıca sayfa sayılarına ilave olarak 8 sayfa daha eklenmiştir.

Kareli zemin eklenmesi : Teknoloji Tasarım Dersi Ürün dosyamız, öğretmen ve öğrencilerimizin tavsiyelerine uygun olarak, tasarım için ayrılmış boş sayfaların bazılarına kareli zemin eklenmiştir. Böylece öğrencilerimizin tasarımlarında, perspektif, simetri, 3 boyutlu gibi çalışmaları daha kolay yapabilmeleri hedeflenmiştir. Örneğin Logo tasarımı yaparken öğrenci, zemindeki kareleri klavuz olarak kullanıp, yazılara stil verirken, çizerken, daha kolay sonuca ulaşma imkanı bulabilecektir. Küçük bir ayrıntıda olsa, çok faydası olacağına inanıyoruz. Bu arada tamamiyle boş sayfalarda vardır. Öğrenci boş sayfalarında zorunlu olduğu durumlarda, bu sayfaları kullanabilecektir..

Soru 1 : Teknoloji Tasarım Ürün dosyası  neden öğrenci için ekonomik ve ideal bir dosyadır?
Cevap 1:
Öğrencilerimiz sonuçta ürün dosyası hazırlamak zorundadır. Bunun için ;

  • Teknoloji Tasarım Ürün Dosyası40 lı poşetli dosya + A4 kağıtları+Mavi kapaklı üç kuşak için dosya
  • Tasarım Süreci ve Değerlendirme formları fotokopileri
  • Tasarım Günlüğü Defter, ektra sayfalar

* Satın almaları gerekmektedir ki bu haliyle 6-10 TL masrafı olacaktır. (verdiğimiz dosya içeriğine ulaşması için) Renkli baskıda olmayacaktır.
* Ayrıca kapaklar ile birlikte düzenlemesi çok zaman alacak, hatta
karışacaktır.
* Öğretmenin takibi ve değerlendirmeside zorlaşacaktır.
* 360 derece kıvrılmadığı için sırada çok yer kaplayacaktır.
* Ayrıca poşetlerin içinden kağıtları çıkarıp takma gibi zorluklarıda olacaktır.
* Tasarım günlüğü defteri taşıyacaklardır.

ÖNEMLİ : Öğrencilerinize dosyayı almaları için zorlamanıza gerek yoktur.  Siz sadece seçenek olarak sununuz. Sonuçta % 99 oranında bu dosyayı tercih etmektedirler. Çünkü kullanışlı, öğrenciyi rahatlatan, ucuz bir çözümdür. Kalan yüzde 1 de sonradan razı olmaktadır. Almak istemeyenlerin yukarıdaki; pahalı, zaman alan, zor yöntemide tercih edebileceklerini söylersiniz ki sonuçta dosya almak veya oluşturmak - tasarım günlüğü yazmak, not almak için zorunludur?
Sonuçta : Öğrenciler ekonomik ve  pratik olan ürün dosyasını gönüllü  olarak almaktadırlar.

Soru 2: Teknoloji Tasarım Ürün Dosyasının öğretmene ne faydası vardır?

Cevap  2: Dosya yıllık plan ve klavuz kitaba uygun olduğu için ders takibi çok kolaydır. Öğretmen, yıl içerisinde klavuz kitapta çoğaltılıp dağıtılması gereken sayfalar ile uğraşmaz Dosyanın değerlendirmesi yapılırken karışıklık olmayacak ve hızlı bir değerlendirme imkanı olacaktır. Öğrencinin gelmediği durumlarda doldurmadığı sayfalar, eksiklerini görmenizi sağlayacak ve telafisi kolaylaşacaktır. Ürünüm sayfası ile öğrenci işlerini kolayca arşivleme imkanı oluşacaktır...

Soru 3: Teknoloji ve Tasarım dersi için yardımcı kitap kulanımı yasaktır. Buda öyle mi?
Cevap 3:
Ürün dosyası kesinlikle yardımcı kitap değildir. Boş alanları çok olan bir sunum dosyasıdır.

Soru 4: Müfettişler dosyaya itiraz edebilir mi?
Cevap 4:
Müfettişler ilk izlenim olarak öyle zannedebilirler. Ama içeriğinin, doldurulması gereken boş sayfalardan, öğrenciye dağıtılması gereken değerlendirme ve tasarım süreci formları ile boş günlüklerden oluştuğunu görünce sakıncalı görmedikleri gibi beğendiklerini de ifade ediyorlar. (öğretmen ifadeleri)  Ki bu dosyayı her yıl kullanan okullarımız var. Ayrıca talepte sürekli artmaktadır. Örnekleri olan yardımcı kitaplara bizde karşıyız.

Soru 5: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasında yönlendirici örnek uygulamalar var mı?
Cevap 5:
Etkinliğin anlaşılmasına yardımcı olacak anlatım ve çizimler öğretmenlerimizin isteği üzerine eklenmiştir. Fakat birçok örnek çalışmaya yer verilmemiştir. Çünkü bu tür örnekler hayal gücünü sınırlandıracaktır.

Soru 6: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasının boyutu ve Sayfa sayısı nasıldır?
Cevap 6:
A4 büyüklüğüne yakın boyutta ve 80 sayfadır.

Soru 7: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyası Ofset – Matbaa baskısı mı? Yoksa fotokopi mi? Renkli mi?
Cevap 7:
Ofset – Matbaa baskısıdır. Kapaklar renkli, iç sayfalarda mavi renkte basılmıştır. Kapakta yırtılmayı önleyip dayanıklığı artıran selefon kaplama vardır. Kapak yazıları parlatılmıştır.

Soru 8: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasının Cildinin Helezon spiral olmasının sebebi nedir?
Cevap 8:
Öğrenci için daha kullanışlıdır. Dayanıklıdır. Tel spiral cilte göre helezon spiral cilt sayfaların dağılmamasını sağlar. Ayrıca 360 derece dosyayı kıvırarak öğrenci tek sayfaymış gibi sırasında kullanır. Böylece gereksiz sıkışmalar olmayıp rahat çalışma imkanı oluşur.

Soru 9: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyası olan öğrenci ayrıca Tasarım Günlüğü için defter alır mı?
Cevap 9:
Hayır. Gerek olmadığından Tasarım Günlüğü için defter almaz. Kuşaklara ve haftalara göre yeteri sayıda tarih başlangıcı verilmiş boş tasarım günlüğü sayfaları vardır.

Soru 10: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasında Öz – Akran – Grup değerlendirme formları var mı?
Cevap 10:
Etkinliklerin sonunda hangisi gerekli ise konulmuştur.

Soru 11: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasında  tanım ve bilgilendirmeler var mı?
Cevap 11: Dersin kazanınları, etkinliklerin tanımı ve anlatımı ile amaçları gibi ihtiyaç duyulan bazı bilgiler vardır.

Soru 12: Teknoloji ve Tasarım dersi Kuşak Etkinliklerinin işleneceği Tasarım süreci sayfaları var mı?
Cevap 12:
Kuşak etkinliklerin tanımı ve amacı bilgisinden başlanarak, tasarım süreci sayfaları ve gerekli görülen boş sayfalar vardır.

Soru 13: Teknoloji ve Tasarım dersi Öğrenci Ürün dosyasında Ürünüm sayfası ne işe yarar?
Cevap  13:
Ürünüm sayfası, çizim fotoğraf ve kısa açıklaması ile etkinliğin ürüne dönüşmüş son halinin sunumudur. Bir çeşit rapor sayfasıdır. Öğretmen ve öğrenci sadece bu sayfaları (her etkinlik sonunda 1 adet) saklayarak sonraki yıl kullanabilirler. Bu sayfalar taranarak bilgisayarda arşiv oluşturulabilir.

Soru 14: Teknoloji ve Tasarım Ürün dosyası hazırlanırken Teknoloji Tasarım Öğretmenlerinin görüşleri alınıyor mu?
Cevap  14:
Teknoloji Tasarım Ürün Dosyası, Teknoloji Tasarım öğretmeni tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca zümreler ve bize gelen Teknoloji Tasarım Öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda da geliştirilmektedir. Mümkün olduğunca klavuz kitaba uygun, esnek bırakılmış sayfaları ile öğretmenlerin özelleştirilebileceği, genel olarak herkese hitap eden bir dosyadır.

Soru 15: Teknoloji ve Tasarım Ürün dosyalarının 7 Sınıf ve 8. Sınıf örnekleri görebilir miyim?
Cevap  15:
Sitemize sayfaları açılır şekilde 2 ürün dosyasınıda yükledik. Aşağıdaki linklere tıklarak açılan pencerelerde, fare ile sayfalara basılı tutup açarak veya ok tuşlarını kullanarak; sayfa sayfa izleyebilirsiniz.

* Teknoloji Tasarım dersi 7. sınıf ürün dosyası
*
Teknoloji Tasarım dersi 8. sınıf ürün dosyası

Soru 16: Teknoloji Tasarım dersine kaynak olabilecek, öğretmen ve öğrencilere yardımcı çalışmalarınız var mı?
Cevap 16:
Evet var. Proje halinde olan web sitelerimiz var. Teknoloji tasarım ve kuşaklarla ilgili bilgi buluş örnekleri veren bir çok site var. bu nedenle biz bu formatın dışında, özellikle öğretmen ve öğrenciyi  destekleyecek, derse motivasyonu sağlayıcı, dersi zevkli ve üretken kılacak projelerin yer aldığı içeriğe sahip siteler planlamakyayız. Yayına başladığı zaman sipariş verenlerin maillerine ücretsiz şifreleri gönderilecektir. Bu nedenle lütfen siparişlerinizde mail adresinizi yazınız.

Soru 17: Ürün dosyası fiyatı ne kadardır? Okula toplu gönderim yapabiliyor musunuz?
Cevap  17:
Ürün dosyası fiyatı toplu alıma göre değişmektedir. Bu nedenle çok uygun fiyatlarımızı öğrenmek için lütfen bizi arayınız.

Soru 18: Konya ve dışındaki şehirlerde kargo ücreti var mı?
Cevap 18:
Toplu alımlarda Kargo ücreti Konya ve Türkiye genelinde firmamız tarafından karşılanmaktadır. Kargo bizden..

Soru 19: Satın almak istiyorum ne yapmalıyım.
Cevap 19:
Sitemizde bulunan sipariş formunu, almak istediğiniz sayılarıda girerek, eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. Böylece teslimat adresi, sipariş sayısı, telefon, teslimat adresi gibi bilgileriniz bize ulaşaktır.  Sonrasında bizi arayarak fiyat alınız. Ödemeyi yine sitemizde bulunan banka hesap numaramıza yatırınız. (havale/EFT) En geç 2-7 gün içerisinde kargoya verilecektir.

Direkt telefonumuzu arayarakta sipariş verebilir bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar  

 
#62 OKTAY 02-03-2018 17:23
:D :lol: çok güzel bir kitap bizim sınıftaki herkes aldı
Alıntı
 
 
#61 Emirhan 18-12-2017 16:52
Biz tüm sınıfca aldık çok güzel. :roll: :D
Alıntı
 
 
#60 ABDULLAH 07-09-2017 08:42
:lol: :lol: :lol: YENİ DOSYANIN GÖRSELİNİ GÖRMEK İSTERİM...
Cevap: Yüklendi sayfaları çevirerek izleyebilirsiniz.
Alıntı
 
 
#59 Sjjnauasiasha 16-03-2017 17:43
Güzel :lol:
Alıntı
 
 
#58 hamza 15-02-2017 11:45
beyendim güzel olmuş :-) :-)
Alıntı
 
 
#57 nisa 15-01-2017 19:35
defter de neler olacak
Teknoloji Tasarım Projesi
Alıntı
 
 
#56 Bilal 26-10-2016 16:49
Gerçekten güzel. Çok rahat :-)
Alıntı
 
 
#55 burcu 30-09-2016 16:12
Slm arkadaşlar ben almadım nasıl bir dosya ve fiyatı ne kadar bana anlatırmısınız rica etsem :D :lol: ;-) :lol:
Alıntı
 
 
#54 esin 30-03-2016 15:23
Çok güzel
Alıntı
 
 
#53 ece 07-01-2016 16:11
güzel olmuş. Beğendim. :)
Alıntı
 
 
#52 ilayda 19-05-2015 12:31
çok iyimiş laf olsun diye demiyorum gerçekten çok iyi :-)
Alıntı
 
 
#51 ece 10-05-2015 13:15
teşekkürler beğendim :-x :-x :z :D
Alıntı
 
 
#50 ... 09-04-2015 15:51
çok iyi olmuş teşekkürler ;-) :-)
Alıntı
 
 
#49 irem derinsu 22-03-2015 09:32
çok güzel olmuş ama bu defterlerin cevabını da verseniz daha güzel olacak :-? :roll: :sigh: :lol: ;-) :D
Alıntı
 
 
#48 emine 06-03-2015 14:14
:-) ben aldım
Alıntı
 
 
#47 enes okuducu 08-01-2015 16:12
çok güzel
:-*
Alıntı
 
 
#46 cüneyt 30-12-2014 20:22
Bence de
Alıntı
 
 
#45 burcu 13-11-2014 17:46
almak isterdim ama öğretmenimiz kendimizin hazırlasın istiyor :sad: ama dosya çok güzel :lol:
Alıntı
 
 
#44 miray yıldız 16-10-2014 16:46
Güzelllmişş :-)
Alıntı
 
 
#43 Mervenur 07-09-2014 20:19
Yıllardı bu dosyası sizden alıyor ve kullanıyoruz. Yani memnunuz
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Fikirleri

Teknoloji Tasarım Kaynakları